"Chłopi" Doroty Kobieli - "Ten film będzie namalowany w stylu Młodej Polski"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 14:20
- To było duże wyzwanie, żeby zmieścić w kilkudziesięciu minutach filmu całą opowieść. Książka ma około 700 stron, nasz scenariusz ma ich 100. Dlatego musieliśmy podejmować trudne decyzje o pomijaniu wątków, które nie były ważne dla głównej historii. Nawet niektóre już nakręcone sceny wyrzucaliśmy. Przy takim rodzaju produkcji, gdzie każda klatka jest malowana, pojedyncza minuta filmu ma wielkie znaczenie - mówił w Dwójce Sean Bobbitt.
Bociany Józef Chełmoński
"Bociany" Józef ChełmońskiFoto: Michał Browarski /Forum

Posłuchaj
30:19 Rozmowy po zmroku 19.08.2021.mp3 Dorota Kobiela o filmie "Chłopi" tworzonym animacją malarską (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Władysław Reymont portret, autor Jacek Malczewski.jpg
Mówimy Reymont. Myślimy "Chłopi"

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. "Chłopi" to druga animacja malarska Doroty Kobieli. Pierwszą był film "Twój Vincent", który uzyskał nominację od Oscara. 

- Ten film robimy trochę inaczej niż "Vincenta". Wtedy robiliśmy to tak, że każda klatka była malowana na jednym płótnie, natomiast ten będzie bardziej jak film animowany. Używamy takich sztuczek jak ruchowa kamera, oddzielnie malujemy tło, oddzielnie malujemy postać. To będzie film malowany w stylu Młodej Polski - opowiadał Sean Bobbitt producent filmu, który pracował również przy powstawaniu pierwszego dzieła Doroty Kobieli.

Fabuła "Chłopów" skupi się na kobietach, w szczególności postaci Jagny. Będzie to historia o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, w której surowe reguły wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy konwenansu grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

- W poprzednim filmie szukaliśmy aktora, który jest podobny do postaci namalowanej przez Van Gogha, tutaj mamy więcej swobody, musimy się tylko trzymać wytycznych Władysława Reymonta. Według niego Jagna ma być młodą dziewczyną z blond włosami. Zagrała ją Kamila Urzędowska - wyjaśniał gość audycji.

Czytaj też:

Monumentalne dzieło Władysława Reymonta przepełniają kwieciste opisy przyrody. Film zostanie zrealizowany na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.

- Nie chcemy, żeby to wyglądało jak komputerowo przerobione zdjęcia aktorskie, ale żeby film był malowniczy, żeby było widać pociągnięcia pędzla, może nie tak wygładzone jak u Chełmońskiego, który zresztą i tak jest jedną z inspiracji w naszym filmie. Wykorzystaliśmy "Babie lato" i "Żurawie", bardzo ładnie to wygląda - przybliżał proces powstawania filmu jego producent. - Zostało nam jeszcze pięć dni zdjęciowych, zaplanowanych na wrzesień, dwie ważne sceny i kilka drobnych elementów dodatkowych. Natomiast film jest już montowany.


[Źródło: BreakThru Films/Chłopi (zwiastun koncepcyjny)]

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 19.08.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

W weekend idziemy do kina. Przegląd filmowych premier

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 13:05
Przez ostatnie kilkanaście miesięcy filmy oglądaliśmy głównie w domu. Od ubiegłego tygodnia znów możemy chodzić do kina i to na najbardziej wyczekiwane premiery.
rozwiń zwiń