REKLAMA

Oksana Zabużko patrzy na wojnę

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 15:07
Oksana Zabużko, ukraińska pisarka, poetka i eseistka, analizuje wydarzenia na Ukrainie, których jest wnikliwą obserwatorką. Jako pisarka zjawiska i fakty ukazuje z pewnego dystansu, formułując uwagi natury uniwersalnej, choć – jak to u Zabużko – podszyte gorącymi emocjami.
Oksana Zabużko
Oksana Zabużko Foto: Wojciech Strozyk/REPORTER

Do Polski przyleciała w środę 23 lutego, by promować zbiór esejów "Planeta Piołun", który tego dnia miał wydawniczą premierę. Dzień później, 24 lutego, obudził ją telefon z Kijowa. Putin napadł na Ukrainę. Zaczęła się wojna, rzeczywistość zmieniła się diametralnie, zmienił się też charakter wizyty pisarki w Polsce. 

 - W roli komentatora odnalazłam się już w 2014 roku, wojna toczy się od tamtej chwili. Wtedy musiałam odłożyć kolejną powieść, w naszych czasach wojna stała się częścią polityki informacyjnej. Rosja to kraj, w którym nie dba się o obywateli, tylko o własne poczucie władzy nad całym światem. To paranoja wciąż podtrzymywana dla tej toksycznej atmosfery - mówiła na antenie Dwójki Oksana Zabużko.

Serwis informacyjny Sekcji Ukraińskiej>>>>>

Pisarka (ur. w 1960 roku) pracuje w Instytucie Filozofii Ukraińskiej Akademii Nauk. W 1987 roku obroniła doktorat. Otrzymała stypendium Fundacji Fulbrighta, wykładała w Stanach Zjednoczonych. Jest autorką licznych tomików poetyckich, zbioru opowiadań "Siostro, siostro", a także esejów "Kronika według Fortynbrasa".


Posłuchaj
28:34 Rozmowy po zmroku Dwójka 2 czerwiec 2022 21_32_25.mp3 Oksana Zabużko patrzy na wojnę (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Oksana Zabużko (ukraińska pisarka)

Data emisji: 2.06.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Prof. Ola Hnatiuk: apelujmy o białoruskie pospolite ruszenie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 11:55
- Mam ogromne obawy, że do armii rosyjskiej, ponieważ ponosi ogromne straty, dołączy armia białoruska. Naszym zadaniem, jako Polaków, tych, którzy wspierali Białorusinów przez tyle lat w ich walce, jest użyć wszystkich możliwych środków perswazji i propagandy, by zaapelować o niewypuszczanie wojsk - mówiła w "Poranku Dwójki" prof. Ola Hnatiuk, ukrainistka, tłumaczka i pisarka, laureatka Nagrody Polskiego PEN Clubu. Dzięki jej przekładom w Polsce pojawiło się zainteresowanie współczesną literaturą ukraińską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monika Białkowska: polityka musi mieć na uwadze perspektywę pojedynczego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 10:00
- Problem migracji obserwujemy w Europie od 2015 roku, ale w istocie to odwieczny kłopot całego świata. Są rejony, w których ludziom żyje się trudniej, a w innych jest łatwiej się rozwijać i realizować swoje talenty. Dlatego szukają oni dla siebie lepszego miejsca, żeby wykorzystać wszystkie możliwości, jakie przynosi życie - mówiła na antenie Dwójki pisarka i reportażystka Monika Białkowska.
rozwiń zwiń