Michał Laszczkowski: zabytki są nośnikiem polsko-ukraińskiej tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 10:00
- Dzisiaj sprawy konserwatorskie są na dalszym torze, najważniejsze jest ludzkie życie. Bez względu na okoliczności nie dajmy się zastraszyć, jak tylko sytuacja pozwoli, wznowimy nasze prace. Polscy konserwatorzy właśnie opuszczają terytorium Ukrainy, zostają tam nasi ukraińscy przyjaciele, z którymi - miejmy nadzieję - wkrótce znów będziemy współpracować. Wierzę, że tę inwazję da się zatrzymać - mówił na antenie Dwójki dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
Widok z lotu ptaka na historyczne centrum miasta Krzemieniec na Ukrainie
Widok z lotu ptaka na historyczne centrum miasta Krzemieniec na UkrainieFoto: Shutterstock/paparazzza
  • Gościem specjalnego wydania "Poranka Dwójki" był dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
  • Fundacja została powołana dekadę temu w celu ochrony dziedzictwa dawnej Rzeczypospolitej.
  • Obecnie prowadzi prace konserwatorskie w Polsce, na Białorusi, we Francji, na Ukrainie i we Włoszech.

"Pomysł założenia Fundacji narodził się w nas z potrzeby dbania o dziedzictwo i kulturę naszego kraju. Motywuje nas chęć ochrony wyjątkowych polskich zabytków oraz pragnienie szerzenia wiedzy na ich temat" - czytamy na stronie organizacji. Fundacja Dziedzictwa Kulturowego powstała w 2012 roku z inicjatywy dr. Michała Laszczkowskiego i Pawła Wilskiego.

W audycji rozmawialiśmy o tym, jak aktualna sytuacja na Ukrainie może wpłynąć na działalność Fundacji i prace konserwatorskie związane z ratowaniem dziedzictwa kultury polskiej u naszych wschodnich sąsiadów. 

Wspólne budowanie tożsamości

Gość Dwójki podkreślił, że dotychczasowy wysiłek konserwatorski nie zostanie zmarnowany. - Mam poczucie olbrzymiego sukcesu, na Ukrainę jeżdżę od kilkunastu lat i widzę, jak szybko ten kraj się zmienia, tożsamość ludzi i stosunek do naszej wspólnej przeszłości - powiedział.


Posłuchaj
14:46 2022_02_24 09_35_51_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Michał Laszczkowski: zabytki są nośnikiem polsko-ukraińskiej tożsamości (Poranek Dwójki)

Pierwsze polskie działanie konserwatorskie na Wołyniu

Dr Michał Laszczkowski mówił także o szczegółach działań fundacji. - Najbardziej na wschód zajmujemy się renowacją kościoła św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim, to wieloletni projekt, jesteśmy w połowie jego realizacji. Kolegiata św. Wawrzyńca w Żółkwi to renowacja militarnego fryzu upamiętniającego zwycięstwo hetmana Żółkiewskiego pod Kłuszynem, w tym roku planowaliśmy zakończenie tej 7-letniej pracy. Najważniejsza dla nas jest kolegiata św. Trójcy w Ołyce, zaczęliśmy ją podnosić od samego początku, to było takie pierwsze polskie działanie na Wołyniu - zaznaczył. 

Środkowoeuropejska karma: my coś budujemy, a ktoś to niszczy

Dodał, że największą frajdą są działania w niewielkich miasteczkach. - Są to kilkusetletnie pomniki czy figury na nagrobkach, kapliczki upamiętniające ważne wydarzenia. Takich obiektów na Ukrainie jest bardzo wiele, a reakcje ludzi na naszą pracę są dowodem na świadomość złożoności historii tych ziem. Ta wojna na wschodzie Ukrainy trwa od 2014 roku. To jest nasza środkowoeuropejska karma: my coś budujemy, a ktoś to niszczy i tak po wielekroć. Już dziś musimy myśleć, co będziemy robić za pół roku, za rok, za dwa lata, kiedy sytuacja na to pozwoli - przypomniał Michał Laszczkowski

W specjalnym wydaniu "Poranka Dwójki" rozmawialiśmy również z Lidią Onyszczenko, miejskim konserwatorem zabytków we Lwowie.

Posłuchaj
07:20 2022_02_24 08_36_37_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Lidia Onyszczenko, miejski konserwator zabytków we Lwowie, o sytuacji na Ukrainie po inwazji rosyjskiej (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: dr Michał Laszczkowski (prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego), Lidia Onyszczenko (miejski konserwator zabytków we Lwowie)

Data emisji: 24.02.2022

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Jak ratować dziedzictwo kultury polskiej na Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 23:00
Dopiero okres po 1991 roku i rozpadzie ZSRR był pierwszym momentem od 1939 r. gdy możliwe było podjęcie pracy nad ratowaniem pamiątek kultury dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów znajdujących się na terenie dzisiejsze Białorusi i Litwy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cmentarz Orląt Lwowskich. Symbol walki o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2023 05:40
25 sierpnia 1971 roku władze radzieckie podjęły decyzję o likwidacji Cmentarza Orląt Lwowskich. Ta jedna z najważniejszych polskich nekropolii wojennych czekała na odbudowę przeszło trzydzieści lat. W tym czasie na jej terenie znajdował się zakład kamieniarski, garaże i wysypisko śmieci. 
rozwiń zwiń