Powrót Alfreda Jesionowskiego. Wokół publikacji "Przymierze z książką"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 22:15
"Urodził się w roku 1902 w Wielkopolsce, w Mogilnie, był synem nauczyciela, a znany był przede wszystkim jako publicysta związany z rozmaitymi organami prasy śląskiej, głównie jako publicysta »Prosto z mostu«" - tak o swoim dziadku Alfredzie Jesionowskim mówiła na antenie Dwójki prof. Olga Płaszczewska.
Mimo obszernego dorobku Albert Jesionowski jest krytykiem nieznanym i zapomnianym
Mimo obszernego dorobku Albert Jesionowski jest krytykiem nieznanym i zapomnianymFoto: NAC

Literatura to nie tylko poezja, proza, esej czy dramat. Trudno sobie wyobrazić literaturę bez krytyki literackiej. Jest to też dziedzina, w której chyba najłatwiej o zapomnienie. Nawet wybitni krytycy szybko znikają z literackiej mapy. Ilu ich pamiętamy? Pięciu, dziesięciu?

Krytyka literacka, publicystyka i proza

Alfred Jesionowski (1902-1945) to krytyk ważny i z całą pewnością mało znany. Pretekstem do rozmowy o jego twórczości był tom jego prac, zatytułowany "Przymierze z książką. Krytyka literacka, publicystyka i proza z lat 1929-1945". - W tomie znalazły się teksty, co sygnalizuje podtytuł, krytycznoliterackie, publicystyczne, a na końcu jest fragment prozy literackiej, bo także próbował pisać oryginalną prozę literacką pod koniec życia (tragicznie zakończonego) - mówił prof. Maciej Urbanowski. - Wyróżnia się tu blok krytyki literackiej, pokazujący Jesionowskiego jako czytelnika, który jest bardzo sumiennym obserwatorem tego, co dzieje się w literaturze najnowszej, ale też ma swoje tematyczne preferencje, czyli problematyka relacji polsko-niemieckich, tematyka śląska, regionalna, czy religijna - opowiadał gość Dwójki.

Alfred Jesionowski został aresztowany 1 marca 1944 roku, zaginął w roku 1945. Nie wiemy, jak umarł, najpewniej podczas marszu śmierci. Został po nim ogromny, liczący ponad 500 pozycji, prawie zupełnie nieznany dziś dorobek. Warto do niego wrócić, warto to nazwisko przypomnieć.


Posłuchaj
27:38 PR2 2022_10_26-21-31-08-rozmowy-po-zmroku-Jesionowski.mp3 Prof. Olga Płaszczewska (wnuczka pisarza), prof. Maciej Urbanowski (krytyk literacki) o Alfredzie Jesionowskim (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: prof. Olga Płaszczewska (wnuczka pisarza), prof. Maciej Urbanowski (krytyk literacki)

Data emisji: 26.10.2022

Godzina emisji: 21.30

djr/kor

Czytaj także

Naprawdę bystry - David Foster Wallace

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 22:00
"Chorobą było samo życie" - te słowa Franza Kafki wypisane na fotografii pisarza David Foster Wallace zawsze miał w pokojach, w których mieszkał. Amerykański prozaik popełnił samobójstwo w roku 2008.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy "Radiobook": "Listy do matki" Juliusza Słowackiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 19:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" ponownie prezentujemy formę literacką, jaką są listy. Tym razem proponujemy dwa "Listy do matki" jednego z trzech romantycznych wieszczów – Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń