"Lunia i Modigliani". O dziewczynie, do której uśmiechnął się Paryż

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 11:15
- Nie wiem, co było w tej kobiecie, co pozwoliło jej z takim impetem przejść przez życie i tak wiele zdziałać. Musiała mieć niesamowitą wrażliwość artystyczną, którą odkryła w Paryżu - mówiła w audycji z cyklu "Rozmowy po zmroku" Sylwia Zientek, autorka powieści "Lunia i Modigliani".
Obraz malarki Zofii Piramowicz Gare Montparnasse.
Obraz malarki Zofii Piramowicz "Gare Montparnasse".Foto: Polona.pl

Po znakomitych "Polkach na Montparnassie" Sylwia Zientek po raz kolejny wraca do Paryża. Francuska stolica przeżywa w czasie I wojny światowej trudny czas, także mieszkający w mieście Polacy cierpią biedę i głód - artyści nie są wyjątkiem.

Wspomnienia i biografie

Lunia, młoda krakowianka, trafia w orbitę polonijnej bohemy. Amadea Modiglianiego poznaje dzięki paryskiemu marszandowi Leopoldowi Zborowskiemu w kawiarni "La Rotonde". - Jesteśmy na Montparnassie w latach I wojny światowej - opowiadała nasza rozmówczyni. - Bazowałam na wspomnieniach spisanych przez moją bohaterkę Lunię Czechowską, na wspomnieniach Anny Zborowskiej i biografii Modiglianiego.

Z miłości do sztuki

Kim była Lunia Czechowska? - Kiedy poznała Modiglianiego, była bardzo młodą kobietą, która dopiero poszukiwała swojej drogi - mówiła Sylwia Zientek. - Na skutek zażyłości z nim, współpracy, także tego, że mieszkała ze Zborowskimi, tak bardzo pokochała sztukę i zainteresowała się nią, że jej późniejsze życie koncentrowało się wokół artystów. Była galerzystką, marszandką, prowadziła dosyć nobilitowane galerie w Paryżu. Urządzała wystawy, między innymi Józefowi Czapskiemu, i wielu innym.

Uśmiech losu

Zanim jednak trafiła do Paryża, wiodła życie córki biednego krakowskiego komunisty. Z kraju wyjechała z przyjaciółmi rodziny. - To przypadek, uśmiech losu, bo dziewczęta z robotniczej dzielnicy Krakowa, tudzież Warszawy, raczej nie lądowały w Paryżu ot tak - podkreśliła pisarka. - Szybko wyszła za mąż za Kazimierza Czechowskiego. To też był wojujący komunista, w zasadzie fanatyk bolszewik, jak się później okazało.

Mąż wkrótce ginie w Związku Radzieckim, a Lunia zostaje sama...


Posłuchaj
27:56 2022_10_18 21_31_55_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Lunia i Modigliani". Z Sylwią Zientek w Paryżu początku XX wieku (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Sylwia Zientek (pisarka) 

Data emisji: 18.10.2022

Godzina emisji: 21.30

uk/kor

Czytaj także

Konstanty Jeleński. Menadżer polskiej literatury na Zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 19:33
W "Śladach pamięci" prezentowaliśmy część drugą wspomnień o Konstantym Jeleńskim. Mówiono o nim "menadżer literatury polskiej na Zachodzie". Według Wojciecha Karpińskiego był działającym alter ego Witolda Gombrowicza. Sam Gombrowicz napisał przy jakiejś okazji: "Wszystkie wydania moich dzieł w obcych językach powinny być opatrzone pieczątką »dzięki Jeleńskiemu«".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"The Romantic". Wyjątkowa wystawa w Paryżu w ramach Roku Polskiego Romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 01:21
W paryskiej galerii Celal w piątek odbył się wernisaż - inauguracja instalacji multimedialnej "The Romantic" w ramach Roku Polskiego Romantyzmu.
rozwiń zwiń