"Kordian" i jego długa droga do teatralnej publiki

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 22:00
W piątej audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski" pozostaliśmy w kręgu wielkich romantyków. Tym razem wraz z prof. Markiem Troszyńskim z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, badaczem i znawcą twórczości Juliusza Słowackiego, sięgnęliśmy po "Kordiana".
Tadeusz Łomnicki w Kordianie (1956) w Teatrze Narodowym - pierwsza powojenna inscenizacja dramatu
Tadeusz Łomnicki w Kordianie (1956) w Teatrze Narodowym - pierwsza powojenna inscenizacja dramatuFoto: Edward Hartwig, źr. NAC

Zbigniew Raszewski jako pierwszy odczytał twórczość dramatyczną romantyków, przede wszystkim Słowackiego, na tle ówczesnego doświadczenia teatralnego – czyli "technicznej" sprawności machiny teatralnej. Dramaty romantyczne uważano za tzw. lesedrama, czyli teksty napisane w poetyce przewidzianej dla dramatu, ale z uwagi na wpisane w tekst warunki inscenizacji – niemożliwe do odtworzenia w teatrze.

Tymczasem spektakle oglądane przez autora "Balladyny" w Paryżu czy Londynie mogły inspirować go do jak najśmielszych propozycji i rodzić przekonanie o ich wykonalności. Niemniej z innych powodów, przede wszystkim cenzury, długo nie można było wystawić "Kordiana" na scenie.

O długiej drodze sztuki do teatralnej publiczności, a także najbardziej swoistych wątkach, w których Słowacki wchodzi w polemikę z Mickiewiczem, rozmawialiśmy w audycji z prof. Markiem Troszyńskim z Instytutu Badań Literackich PAN


Posłuchaj
29:50 2023_04_25 21_29_30_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Kordian" i jego długa droga do teatralnej publiki (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Cykl "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski" powstał z okazji 20-lecia Instytutu Teatralnego. Sięgamy tu do dramatów wskazanych przez Zbigniewa Raszewskiego, patrona instytutu, jako najważniejszych w polskiej literaturze dramatycznej.

Warto przypomnieć, że lista, o której mówimy, powstała w latach 70. XX wieku, a po raz pierwszy została opublikowana już po śmierci Raszewskiego, w 2004 roku, w "Raptularzu", czyli dzienniku tego znakomitego historyka teatru. Sięgamy do genezy tych dramatów, historii ich wystawień na polskich scenach, ale też sprawdzamy, jak one rezonują we współczesnym życiu teatralnym.

Dotychczasowe audycje poświęcone były "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego oraz "Nie-Boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego.

***

Tytuł audycji: "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski"

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: prof. Marek Troszyński (Instytut Badań Literackich PAN)

Data emisji: 25.04.2023

Godz. emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Juliusz Słowacki. Urodził się poetą, a zmarł prorokiem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 05:50
174 lata temu zmarł jeden z najwybitniejszych twórców polskiego romantyzmu, poeta, który przeszedł do historii jako wieszcz narodowy. – Słowacki ukazuje wielkie możliwości polszczyzny – mówił historyk literatury prof. Andrzej Fabianowski. – On jest wybitnym mistrzem mowy polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzieła zebrane" Słowackiego. "Drukujemy wszystko, co udało się znaleźć i zidentyfikować"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 22:30
- Niezależnie od tego, że w XXI wieku udało się już odnaleźć parę rękopisów, to wiemy też, że bardzo dużo zaginęło i cały czas czekamy na nowe odkrycia. W związku z tym będą to wszystkie dzieła, ale tylko na określony moment - mówił w Dwójce prof. Marek Troszyński, redaktor naukowy nowego wydania "Dzieł zebranych" Juliusza Słowackiego. 
rozwiń zwiń