Hilary Mantel: historia Anglii to dla niej sex, drugs...

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 09:44
- Dostała dwie nagrody Brookera. To bardzo lukratywna rzecz, zyski ze sprzedaży nagrodzonych książek są bardzo duże. Spytana o to, co zrobi z nagrodą, opowiedziała, że przeznaczy je na "sex, drugs and rock'n'roll" - opowiadał autor wywiadu z Mantel w Dwójce. Pisarka w fascynujący, bardzo mroczy sposób opisała czasy Tudorów.
Audio
  • Jak o historii pisze Mantel? Czy taka książka tocząca się w Polsce byłaby do przyjęcia? Dyskusja w "Rozmowach po zmroku"
Hilary Mantel
Hilary Mantel Foto: PAP/EPA/DANIEL DEME

Nasi autorzy powieści historycznych rzadko wybierają na bohaterów wiodących postacie paskudne. Hilary Mantel to uwielbia. W jej opowieściach jest krew, zemsta, zazdrość, ambicja, strach, intryga, walka o władzę, dramatyczne zwroty akcji - Nikt nie jest pewien swojego miejsca. Nikt nie jest pewien, czy jutro ten, który na szafot wysyła, sam na nim głowy nie położy. Nikt, z wyjątkiem jednej osoby, króla Henryka VIII - opowiadała prowadząca "Rozmowy po zmroku" Dorota Gacek.
Czasom Tudorów, postaci królewskiego doradcy Thomasa Cromwella Mantel poświęciła dwie, nagradzane powieści: "W komnatach Wolf Hall" i "Na szafocie".
- To fascynująca i niebezpieczna sztuka pisania o historii. Niebezpieczna dla kogoś, kto patrzy na historię z perspektywy moralnej. Mantel sprawiedliwość historyczna w ogóle nie interesuje. Ona próbuje sprawić, żebyśmy chcieli zrozumieć bohatera - mówił prof. Ryszard Koziołek, teoretyk i historyk literatury w Dwójce.
W audycji poświęconej brytyjskiej pisarce oprócz prof. Koziołka, uczestniczyli dr Anna Gutowska - anglistka, tłumaczka i Łukasz Grzymisławski - dziennikarz, krytyk literacki, autor wywiadu z Hilary Mantel. Dziennikarz odebrał Mantel tak:
- Jest pisarką, która jest świadoma swojego sukcesu. To jest bardzo przyjemne. Jest spokojna, że to co robi ma sens - opowiadał Grzymisławski. Posłuchaj obszernych fragmentów audycji.

Czytaj także

Jaume Cabré wyznaje: kiedy kończę książkę mdleję

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 14:00
Ta książka prowadzi czytelnika przez wieki, miejsca, a także życie głównego bohatera oraz historię Europy. W polskim wydaniu "Wyznaję" Jaume Cabré liczy blisko 800 stron i jest jednym z hitów wydawniczych ostatnich miesięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wielki Gatsby" - trudna kariera dobrej książki

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 11:01
- Żadne z nas nie odważyłoby się powiedzieć, że to jest zła książka - mówiła Szymankiewicz. - Choć mówiono tak, gdy ją Fitzgerald wydał - dodał Kofta. Co się zmieniło?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kraftwerk - elektrownia, którą inspirował się Bowie i Depeche Mode

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 12:42
Nakładem wydawnictwa Rebis ukaże się pierwsza na polskim rynku biografia niemieckiej grupy Kraftwerk - "Kraftwerk. Publication".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat polskiego komiksu. "Tkwi w kulturalnym getcie"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 11:44
- Nie ma możliwości wyjścia z niego. To ciągle jest to samo, wąskie grono odbiorców. Jest pomijany przy wydarzeniach kulturalnych - powiedział w Jedynce Jakub Pierasik z Centrum Komiksu.
rozwiń zwiń