"Wielki Gatsby" - trudna kariera dobrej książki

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 11:01
- Żadne z nas nie odważyłoby się powiedzieć, że to jest zła książka - mówiła Szymankiewicz. - Choć mówiono tak, gdy ją Fitzgerald wydał - dodał Kofta. Co się zmieniło?
Audio
  • Magdalena Miecznicka, Piotr Kofta i Małgorzata Szymankiewicz o "Gatsbym" (Czytelnia/Dwójka)
Leonardo DiCaprio w filmie Wielki Gatsby
Leonardo DiCaprio w filmie "Wielki Gatsby"Foto: mat.promocyjne

Amerykański pisarz Francis Scott Fitzgerald, który złego odbioru książki raczej się nie spodziewał, błyskotliwie opisał w "Wielkim Gatsbym" Nowy Jork z lat 20. XX wieku. Jego główny bohater, Gatsby – aktualnie milioner wywodzący się z niższych sfer – spotyka po 11 latach swoją wielką miłość, Daisy, z którą wcześniej rozdzieliły go różnice społeczne.

Historia wydaje się znajoma, bo Gatsby miał już swojego poprzednika nad Wisłą. - W polskiej literaturze jest postać bardzo podobna do tego bohatera, Wokulski. I to stworzony dużo wcześniej przez Prusa - opowiadał Kofta w "Czytelni".
Gatsbiego można odnieść też do współczesnej Polski twierdzą goście Dwójki. Też żyjemy w okresie przemian i nagłego boomu gospodarczego. Więcej o trafnej satyrze na świat wielkich fortun zbudowanych na ciemnych interesach w dźwięku audycji "Czytelnia".
>>> UWAGA! Na antenie Dwójki "Wielkiego Gatsbiego" czyta Andrzej Chyra. Posłuchaj archiwalnych nagrań i rozmowy z tłumaczem książki Jackiem Dehnelem >>>

Czytaj także

"Drzewo życia", czyli o miłości w skali kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 09:36
Terrence Malick łączy powstawanie galaktyk z życiem amerykańskiego przedmieścia. To film o tym, jak kochać i radzić sobie z brutalnością świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tyrmand: Głos Warszawy, który nie wrócił z USA

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 16:44
- Co za cholerne ścierwo ten Tyrmand - pisał o nim Kisiel - Cóż to za świnia, wyrzutek społeczeństwa. Człowiek, który mógł opisać ulicę Żelazną, wyjechał. Jak on mógł nam to zrobić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ajatollah Chomeini - pchnął islam przeciwko Zachodowi

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 06:05
"Islam jest religią, w której pacierz jest złączony z polityką, a polityka jest rodzajem pacierza" - powtarzał często ajatollah Chomeini. Charyzmatyczny przywódca szyitów, ajatollah Chomeini zmarł 3 czerwca 1989 roku. Do historii przeszły jego słowa, że Stany Zjednoczone są "Wielkim Szatanem".
rozwiń zwiń