Osip Mandelsztam. "O jego losie zdecydował jeden wiersz"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2016 22:30
– W tym człowieku skupia się tragedia dziesiątków milionów Rosjan – mówił Andrzej Mietkowski, redaktor naczelny portalu Polskiego Radia, który przygotował serwis poświęcony poecie.
Audio
  • Rozmowa o życiu i twórczości Osipa Mandelsztama w 125. rocznicę urodzin poety (Strefa literatury/Dwójka)
Zdjęcie Osipa Mandelsztama po aresztowaniu przez NKWD w 1934 roku
Zdjęcie Osipa Mandelsztama po aresztowaniu przez NKWD w 1934 rokuFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Osip Mandelsztam urodził się 125 lat temu w Warszawie. Sławę przyniósł mu wydany w 1913 r. zbiór wierszy "Kamień". W swej poezji odwoływał się do kultury starożytnej i rosyjskiego mistycyzmu. Za wiersz, w którym krytykował brutalne poczynania Stalina, został zesłany do łagru. Zmarł w 1938 roku.

– W ostatnich dziesięcioleciach światło dzienne ujrzały listy świadków jego śmierci – powiedział Andrzej Mietkowski. – Ta banalność zniszczenia wielkiego twórcy jest przerażająca właśnie dlatego, że nie było w nim nic heroicznego. Nie był jednym z dysydentów, którzy rzucali wyzwanie reżimowi ze świadomością tego, że zginą. On tylko pisał wiersze. Tylko i aż – dodał.

O sztuce poetyckiej Osipa Mandelsztama, o tym, jak jego dorobek uratowała żona Nadieżda i jakimi krętymi ścieżkami jego wiersze powracały do czytelników - mówili w Dwójce także Adam Pomorski, Jerzy Czech i Jacek Dehnel. W audycji usłyszeliśmy ponadto cudem ocalałe nagranie wierszy recytowanych przez samego poetę.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzą: Joanna Szwedowska i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Andrzej Mietkowski (redaktor naczelny portalu Polskiego Radia), Adam Pomorski (tłumacz, eseista, krytyk literacki), Jerzy Czech (poeta, tłumacz, publicysta) i Jacek Dehnel (poeta, prozaik, tłumacz)

Z nagrań archiwalnych: Osip Mandelsztam

Data emisji: 17.01.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/mk

Czytaj także

Osip Mandelsztam. Tragiczny los, tragiczna poezja. Posłuchaj głosu poety

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 05:45
15 stycznia 1891 roku w Warszawie urodził się Osip Mandelsztam, jeden z najwybitniejszych rosyjskich poetów, klasyk literatury światowej, ofiara wielkiej czystki w ZSRR. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 15:00
Nadieżda Mandelsztam została wdową z powodu wiersza o straszącym z Kremla góralu, który ma "palce tłuste jak czerwie" i "karalusze wąsiska".
rozwiń zwiń