X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Osip Mandelsztam. "O jego losie zdecydował jeden wiersz"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2016 22:30
– W tym człowieku skupia się tragedia dziesiątków milionów Rosjan – mówił Andrzej Mietkowski, redaktor naczelny portalu Polskiego Radia, który przygotował serwis poświęcony poecie.
Audio
  • Rozmowa o życiu i twórczości Osipa Mandelsztama w 125. rocznicę urodzin poety (Strefa literatury/Dwójka)
Zdjęcie Osipa Mandelsztama po aresztowaniu przez NKWD w 1934 roku
Zdjęcie Osipa Mandelsztama po aresztowaniu przez NKWD w 1934 rokuFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Osip Mandelsztam urodził się 125 lat temu w Warszawie. Sławę przyniósł mu wydany w 1913 r. zbiór wierszy "Kamień". W swej poezji odwoływał się do kultury starożytnej i rosyjskiego mistycyzmu. Za wiersz, w którym krytykował brutalne poczynania Stalina, został zesłany do łagru. Zmarł w 1938 roku.

– W ostatnich dziesięcioleciach światło dzienne ujrzały listy świadków jego śmierci – powiedział Andrzej Mietkowski. – Ta banalność zniszczenia wielkiego twórcy jest przerażająca właśnie dlatego, że nie było w nim nic heroicznego. Nie był jednym z dysydentów, którzy rzucali wyzwanie reżimowi ze świadomością tego, że zginą. On tylko pisał wiersze. Tylko i aż – dodał.

O sztuce poetyckiej Osipa Mandelsztama, o tym, jak jego dorobek uratowała żona Nadieżda i jakimi krętymi ścieżkami jego wiersze powracały do czytelników - mówili w Dwójce także Adam Pomorski, Jerzy Czech i Jacek Dehnel. W audycji usłyszeliśmy ponadto cudem ocalałe nagranie wierszy recytowanych przez samego poetę.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzą: Joanna Szwedowska i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Andrzej Mietkowski (redaktor naczelny portalu Polskiego Radia), Adam Pomorski (tłumacz, eseista, krytyk literacki), Jerzy Czech (poeta, tłumacz, publicysta) i Jacek Dehnel (poeta, prozaik, tłumacz)

Z nagrań archiwalnych: Osip Mandelsztam

Data emisji: 17.01.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Osip Mandelsztam - tragiczny los, tragiczna poezja

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 06:00
15 stycznia 1891 w Warszawie urodził się Osip Mandelsztam, jeden z najwybitniejszych rosyjskich poetów, klasyk literatury światowej, ofiara wielkiej czystki w ZSRR. Polskie Radio przygotowało z tej okazji serwis specjalny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 15:00
Nadieżda Mandelsztam została wdową z powodu wiersza o straszącym z Kremla góralu, który ma "palce tłuste jak czerwie" i "karalusze wąsiska".
rozwiń zwiń