X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wiersze Lechonia brzmiały jak dzwony rezurekcyjne"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 14:00
– Uderzyła mnie inteligencja Lechonia, pełna intuicji, dowcipu i blasku. Reszty dokonały wiersze – mówił w archiwalnym nagraniu Kazimierz Wierzyński, poeta ze Skamandra.
Audio
  • "Wiersze Lechonia brzmiały jak dzwony rezurekcyjne" (Strefa literatury/Dwójka)
Fotograficzny portret Jana Lechonia na pocztówce Wydawnictwa Komitetu Głównego Tygodnia Książki Polskiej z 1933 r.
Fotograficzny portret Jana Lechonia na pocztówce Wydawnictwa Komitetu Głównego Tygodnia Książki Polskiej z 1933 r.Foto: wikimedia/domena publiczna

– Lechoń, wysoki, chudy, nerwowy, kapryśny, o zmiennych nastrojach, 18-letni student uniwersytetu, znał całą Warszawę, mnóstwo pisarzy, aktorów, polityków, anegdot, plotek, uszczypliwości – wspominał Kazimierz Wierzyński najmłodszego ze Skamandrytów. Słuchaliśmy również archiwalnych wypowiedzi Stanisława Balińskiego i Mieczysława Grydzewskiego, a także głosu samego poety.

Rozmawialiśmy ponadto z historykiem literatury prof. Maciejem Urbanowskim oraz z prof. Beatą Dorosz, autorką książki "Lechoń i Tuwim - dzieje trudnej przyjaźni" - opowiadała ona m.in. o okolicznościach, które doprowadziły do samobójstwa Jana Lechonia w 1956 r. w Nowym Jorku.

8 czerwca minie 60 lat od śmierci poety, dlatego z radiowych archiwów wydobyliśmy także sprawozdanie z nowojorskiego pogrzebu Jana Lechonia - wraz z emocjonalną przemową Kazimierza Wierzyńskiego.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: prof. Beata Dorosz (edytorka listów Jana Lechonia i Mieczysława Grydzewskiego, autorka książki "Lechoń i Tuwim - dzieje trudnej przyjaźni"), prof. Maciej Urbanowski (historyk literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Z nagrań archiwalnych: Jan Lechoń, Kazimierz Wierzyński, Stanisław Baliński i Mieczysław Grydzewski

Data emisji: 5.06.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lechoń, Tuwim oraz sprawa sowiecka

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 12:00
Dwóch świetnych poetów, przez wiele lat przyjaciół, podzieliła polityka. O złożonych relacjach między nimi rozmawialiśmy – w rocznicę urodzin Jana Lechonia i w roku poświęconym Julianowi Tuwimowi – w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W czasie wojny było łatwiej? Pamiętnik Władysława Broniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 13:00
– Ten niezwykle szczery dokument z jednej strony bezkompromisowo pokazuje brutalność wojny, z drugiej zaś po latach był dla poety próbą powrotu do wojennej młodości, gdy kodeks moralny był jasno określony – w Dwójce rozmawialiśmy o skomplikowanej biografii Władysława Broniewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Iwaszkiewicz umarł z tęsknoty za Hanią

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 17:00
"Mam wrażenie, że to jedyny rozsądny krok, jaki w życiu zrobiłem, to ożenienie się z Hanią. Cierpiałem - i jak strasznie - ale tym bardziej byłem do niej przywiązany" – tak o żonie Annie napisał kiedyś Jarosław Iwaszkiewicz w swoim dzienniku.
rozwiń zwiń