"Wiersze Lechonia brzmiały jak dzwony rezurekcyjne"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 14:00
– Uderzyła mnie inteligencja Lechonia, pełna intuicji, dowcipu i blasku. Reszty dokonały wiersze – mówił w archiwalnym nagraniu Kazimierz Wierzyński, poeta ze Skamandra.
Audio
  • "Wiersze Lechonia brzmiały jak dzwony rezurekcyjne" (Strefa literatury/Dwójka)
Jan Lechoń był jednym z twórców, którzy prezentowali postawę niezłomną wobec rzeczywistości, jaka zapanowała w Polsce po zakończeniu II wojny światowej.
Jan Lechoń był jednym z twórców, którzy prezentowali postawę niezłomną wobec rzeczywistości, jaka zapanowała w Polsce po zakończeniu II wojny światowej.Foto: wikimedia/domena publiczna

– Lechoń, wysoki, chudy, nerwowy, kapryśny, o zmiennych nastrojach, 18-letni student uniwersytetu, znał całą Warszawę, mnóstwo pisarzy, aktorów, polityków, anegdot, plotek, uszczypliwości – wspominał Kazimierz Wierzyński najmłodszego ze Skamandrytów. Słuchaliśmy również archiwalnych wypowiedzi Stanisława Balińskiego i Mieczysława Grydzewskiego, a także głosu samego poety.

Rozmawialiśmy ponadto z historykiem literatury prof. Maciejem Urbanowskim oraz z prof. Beatą Dorosz, autorką książki "Lechoń i Tuwim - dzieje trudnej przyjaźni" - opowiadała ona m.in. o okolicznościach, które doprowadziły do samobójstwa Jana Lechonia w 1956 r. w Nowym Jorku.

8 czerwca minie 60 lat od śmierci poety, dlatego z radiowych archiwów wydobyliśmy także sprawozdanie z nowojorskiego pogrzebu Jana Lechonia - wraz z emocjonalną przemową Kazimierza Wierzyńskiego.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: prof. Beata Dorosz (edytorka listów Jana Lechonia i Mieczysława Grydzewskiego, autorka książki "Lechoń i Tuwim - dzieje trudnej przyjaźni"), prof. Maciej Urbanowski (historyk literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Z nagrań archiwalnych: Jan Lechoń, Kazimierz Wierzyński, Stanisław Baliński i Mieczysław Grydzewski

Data emisji: 5.06.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/mm

Czytaj także

Lechoń, Tuwim oraz sprawa sowiecka

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 12:00
Dwóch świetnych poetów, przez wiele lat przyjaciół, podzieliła polityka. O złożonych relacjach między nimi rozmawialiśmy – w rocznicę urodzin Jana Lechonia i w roku poświęconym Julianowi Tuwimowi – w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W czasie wojny było łatwiej? Pamiętnik Władysława Broniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 13:00
– Ten niezwykle szczery dokument z jednej strony bezkompromisowo pokazuje brutalność wojny, z drugiej zaś po latach był dla poety próbą powrotu do wojennej młodości, gdy kodeks moralny był jasno określony – w Dwójce rozmawialiśmy o skomplikowanej biografii Władysława Broniewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław Iwaszkiewicz umarł z tęsknoty za Hanią

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 17:00
"Mam wrażenie, że to jedyny rozsądny krok, jaki w życiu zrobiłem, to ożenienie się z Hanią. Cierpiałem - i jak strasznie - ale tym bardziej byłem do niej przywiązany" – tak o żonie Annie napisał kiedyś Jarosław Iwaszkiewicz w swoim dzienniku.
rozwiń zwiń