REKLAMA

"Interesem Simony był interes przyrody"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 11:00
- Jedynymi stworzeniami, których się bała, były pająki. Co nie znaczy, że ich nie szanowała - mówiła w Dwójce o legendarnej biolog Simonie Kossak jej siostrzenica Joanna Kossak.
Audio
  • Joanna Kossak wspomina Simonę Kossak (Strefa literatury/Dwójka)
W tym roku mija 10. rocznica śmierci Simony Kossak
W tym roku mija 10. rocznica śmierci Simony KossakFoto: PAP

Jak rozmawiam z ludźmi, to oni nie mają pojęcia, jakie było panieńskie nazwisko ich babki. I ci ludzie równie dokładnie nie interesują się, co będą robić ich wnukowie. Zwyciężyła mentalność "ja tu i teraz". Wytnę ostatnie drzewo. Zatruję ostatnią rzekę po to, żeby zdobyć te 5 złotych i za nie coś kupić, zużyć albo zaimponować. A to, że moim dzieciom zabraknie tlenu, to już mnie nie interesuje - mówiła Simona Kossak w archiwalnym reportażu Ewy Michałowskiej, przywołanym we fragmentach w audycji "Strefa literatury".

Gościem programu była Joanna Kossak, która opowiadała o nieustępliwości swojej ciotki, w walce o ochronę polskiej przyrody. W tym kontekście odniosła się do trwającego sporu w sprawie wycinek w Puszczy Białowieskiej. - Bardzo brakuje głosu Simony w tej sprawie. Tak jak ona mieszkam w Puszczy i przez ostatnie lata widzę pozytywny proces wyłączania kolejnych obszarów lasu z eksploatacji. Problemem są pozostałości po świerku sadzonym do celów gospodarczych.

Joanna Kossak opowiadała także o dzieciństwie w domu swojej ciotki oraz powstawaniu słynnej książki "Saga Puszczy Białowieskiej". Rozmówczyni Katarzyny Nowak wyjaśniała, dlaczego Simona Kossak była początkowa przerażona pomysłem na tę książkę i tłumaczyła brak bibliografii w tej publikacji.

***

Tytuł audycji: Literatura non-fiction (w paśmie "Strefa literatury")

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Joanna Kossak (siostrzenica Simony Kossak)

Z nagrań archiwalnych: Simona Kossak

Data emisji: 12.02.2017

Godzina emisji: 21.00

bch/mc

Czytaj także

Golachowski: wieloryba da się rozpoznać po kichu

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2016 20:00
- Nie rozumiem, dlaczego nauka zachodnia dopiero od jakichś 15 lat zaczęła przyjmować, że zwierzęta mają swoją osobowości. To wie każdy, kto miał kota czy psa - opowiadał w Dwójce Mikołaj Golachowski, biolog i przewodnik polarny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Josef Škvorecký. "Miał to, czego nie mieli Hrabal i Kundera"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 13:30
- Czasem mam już dość światowego Kundery i funkcjonującego we własnym świecie Hrabala. Niekiedy mam ochotę przeczytać książkę pisarza, któremu w największej mierze udało się oddać czeskie doświadczenie XX wieku w takim świetle, w jakim postrzegają je sami Czesi. Škvorecký to pisarz narodowy – podkreślił Aleksander Kaczorowski.
rozwiń zwiń