Powieść przygodowa. Zaczęło się od "prasowego mięsa"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 16:00
– Prasa musi karmić samą siebie i karmić swoich czytelników – tłumaczył literaturoznawca prof. Ryszard Koziołek przyczyny gwałtownego rozwoju literatury przygodowej w początkach XIX wieku.
Audio
  • Powieść przygodowa. Zaczęło się od "prasowego mięsa" (Strefa literatury/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: wikimedia/domena publiczna

– Powieść, zwłaszcza powieść przygodowa, czyli ówczesny serial, była tym mięsem prasowym, którym karmiły się coraz większe rzesze ludzi – mówił gość Dwójki. – Z perspektywy socjologii czytania ważne jest też pojawienie się nowych czytelników: już w XVIII w. kobiet, a potem dzieci. Dziecko zaczęło być niezwykle istotnym odbiorcą literatury – dodał.

Poza materialnymi czynnikami rozwoju tej literatury ważny były także "specyficzny świat norm i specyficzna pedagogika powieści przygodowej" - przy czym ta druga, jak zauważył prof. Ryszard Koziołek, w ciągu XIX wieku miała coraz większe problemy, a obecny w książkach konflikt dwóch sfer wartości zaczął grozić powieści przygodowej utratą jej typowych cech.

O tym, co dziś zostało z tamtego "bałaganu aksjologicznego" i o tym, w jakiej postaci powieść przygodowa przetrwała do naszych czasów, rozmawialiśmy także z literaturoznawczynią Anną Marchewką oraz Joanną Karasek, tłumaczką prozy giganta literatury przygodowej Artura Pereza-Reverte, którego najnowsza książka "Misja: Encyklopedia" ukazała się właśnie w polskich księgarniach.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Piotr Kofta

Goście: Joanna Karasek (tłumaczka), Anna Marchewka (literaturoznawczyni, Uniwersytet Jagielloński), prof. Ryszard Koziołek (literaturoznawca, Uniwersytet Śląski)

Data emisji: 28.05.2017

Godzina emisji: 21.00

mc/mz

Czytaj także

Szukamy przyczyn tycia książek

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 16:28
Według amerykańskich badań książki stały się w ostatnim piętnastoleciu grubsze o ok. 25%. Skąd ten pociąg do pisania grubych tomów? O tym rozmawialiśmy w audycji "Strefa literatury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jazz w literaturze i literatura jak jazz

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 14:22
Jak literatura może się inspirować jazzem: czy tylko tematycznie, czy może również formalnie? O tym rozmawialiśmy w audycji "Strefa literatury".
rozwiń zwiń