Palester i Herling-Grudziński. Listy emigrantów

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 15:00
W audycji porozmawiamy o korepondencji między pisarzami i gigantami polskiego życia emigracyjnego po II wojnie światowej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Andrys

Roman Palester i Gustaw Herling-Grudziński w latach 1952-1955 pracowali razem w Rozgłośni Radia Wolna Europa, gdzie znakomity kompozytor kierował Redakcją Kulturalną, a autor "Innego świata" był dziennikarzem. Po wyjeździe Herlinga-Grudzińskiego do Neapolu, gdzie założył rodzinę z Lidią Croce, panowie rozpoczęli bogatą korespondencję, która trwała ponad 30 lat. Korespondencję Herlinga-Grudzińskiego do Palestra przechowywaną przez Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego dopełniają teraz, przekazane niedawno przez Martę Herling, listy Romana Palestra i jego żony Barbary do Herlinga-Grudzińskiego.

O tej korespondencji i biografiach twórczych Palestra i Herlinga-Grudzińskiego w audycji opowiedzą prof. Uniwersytetu w Białymstoku Violetta Wejs-Milewska i Lech Dzierżanowski, badacz i popularyzator twórczości Romana Palestra.

***

Na audycję "Strefa literatury" w niedzielę (17.12) w godz. 17.00-18.00 zaprasza  Małgorzata Szymankiewicz.

mz

Czytaj także

"Conrad wyprzedzał o dekadę Jamesa Joyce'a i Wirginię Woolf"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 11:31
- Joseph Conrad jest najważniejszym z pisarzy brytyjskich. To on zapoczątkował wszystkie zmiany w widzeniu i opisywaniu świata oraz sposobie narracji - mówił w Dwójce prof. John G. Peters z Uniwersytetu Północnego Teksasu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ufaj narratorom w powieściach Kazuo Ishiguro

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 12:00
- W sześciu z siedmiu powieści, które do tej pory napisał, Kazuo Ishiguro korzystał z narracji pierwszoosobowej, co więcej czytelnik z biegiem czasu orientuje się, że narrator nie jest osobą, której należy we wszystko wierzyć - o pisarstwie tegorocznego laureata Nobla mówił w Dwójce dr Wojciech Drąg z Uniwersytetu Wrocławskiego
rozwiń zwiń