X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielokulturowa Atlantyda Stanisława Vincenza

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 12:47
- Z tego wielonarodowego tygla Vincenz wydobywa to, co wydaje mu się uniwersalne - opowiadał prof. Wojciech Kudyba o postawie życiowej znakomitego pisarza, erudyty, autora tetralogii "Na wysokiej połoninie".
Audio
  • Rozmowa o życiu i twórczości Stanisława Vincenza (Strefa literatury/Dwójka)
Widok bramy cerkiewnej na Huculszczyźnie i fragmentu samej cerkwi, 1910-1939
Widok bramy cerkiewnej na Huculszczyźnie i fragmentu samej cerkwi, 1910-1939Foto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego

- Huculszczyzna. Tam się urodził, spędził lata młodzieńcze. Tam osiadł rozczarowany tym, co działo się w Warszawie w dwudziestoleciu międzywojennym, i stamtąd musiał uciec w początkach II wojny światowej - przypominała prof. Mirosława Ołdakowska-Kufel. Jak zaznaczali goście audycji, to szczególne, zlokalizowane na terenach dzisiejszej zachodniej Ukrainy miejsce charakteryzowało się bogactwem kultur i narodów. - Vincenz po wojnie mówił o zatopionej Atlantydzie słowiańskiej, bo jej podstawę stanowiła kultura pasterska szczepu Hucułów. Ale było w niej również miejsce dla innych - podkreślała prof. Mirosława Ołdakowska-Kufel. 

Kto współtworzył mozaikę świata, który opisał w swoich książkach Stanisław Vincenz? W jakim sensie "kulturowe wywyższanie się, wyniosłość" były głęboko niezgodne z jego światopoglądem? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której m.in. o wielkiej erudycji Vincenza. - Jest on jednym z największych polskich humanistów XX wieku - przypominał prof. Wojciech Kudyba.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziła: Anna Lisiecka

Goście: prof. Mirosława Ołdakowska-Kufel, prof. Wojciech Kudyba (literaturoznawcy)

Data emisji: 2.12.2018

Godzina emisji: 20.00

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wacław Berent. Zapomniany diagnosta polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 11:45
- On był jednym z najtrudniejszych polskich pisarzy. Ceniący go Miłosz o powieści "Ozimina" powiedział, że powinna być przetłumaczona na język polski - mówił w dyskusji o genialnym przedwojennym pisarzu prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum w literackim świecie. Żywe czy skostniałe?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 13:40
– Słowo "muzeum" wzięło się z greki od imienia Muzeusza, poety, który miał bardzo bliskie związki z muzami. Symbolizowało przede wszystkim poezję, ale i spotkanie – mówiła prof. Dorota Folga-Januszewska w audycji, którą poświęciliśmy znaczeniu galerii, muzeów i bibliotek w literaturze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znad papieru w stronę potomności. Korespondencja Marii Dąbrowskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 08:49
W audycji mówiliśmy o trudnej i intensywnej emocjonalnie relacji, której świadectwa odnajdujemy w listach słynnej pisarki ze Stanisławem Stempowskim czy Anną Kowalską.
rozwiń zwiń