X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Milan Kundera. Pisarz, który nie znosi etykietek

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 15:00
- Czeski, francuski czy europejski pisarz? Problem z Kunderą polega na tym, że umyka klasyfikacji. On sam nie znosił takich określeń i poświęcił im nawet cykl esejów traktujących o pisarzach przebywających na emigracji. Wydawcy jego książek też uciekali od przyklejania mu etykietek – mówiła w Dwójce prof. Danuta Sosnowska.
Audio
  • Milan Kundera między Pragą a Paryżem (Strefa literatury/Dwójka)
Milan Kundera
Milan KunderaFoto: PAP/CTK/REMY VLACHOS

Okazją do rozmowy o autorze "Nieznośniej lekkości bytu" były jego 90. urodzin, które przypadają 1 kwietnia. Milan Kundera od wielu lat mieszka w Paryżu, a od przeszło dwudziestu pisze po francusku. W listopadzie minionego roku Czechy upomniały się o niego, czyniąc zabiegi w celu przywrócenia mu obywatelstwa.

- Chyba każda z etykietek, które przykleja się Kunderze jest po części właściwa. Jest on na pewno autorem do szpiku kości czeskim, jedną z kultowych postaci Praskiej Wiosny. Do Francji wyjechał na zaproszenie jednego z uniwersytetów i dopiero po latach zaczął wydawać książki po francusku. Jest postacią złożoną, uwikłaną w historię powojennej Europy i totalitaryzmu – stwierdził Łukasz Grzesiczak. 

Czy losy Kundery są typowe dla intelektualistów, którzy emigrowali na Zachód? Co go odróżnia od wielu innych pisarzy? Jak bardzo skomplikowane są jego relacje z ojczyznami i językami skoro nie pozwala m.in. przekładać swoich francuskich tekstów na czeski? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadzą: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Wacław Holewiński

Goście: prof. Danuta Sosnowska (Uniwersytet Warszawski) i Łukasz Grzesiczak (publicysta)

Data emisji: 31.03.2019

Godzina emisji: 20.00

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak Bohumil Hrabal wymyślił Bohumila Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 15:00
– Był wielkim mitotwórcą. Tworzył mity przede wszystkim na własny temat – mówił Aleksander Kaczorowski, autor biograficznej książki "Hrabal. Słodka apokalipsa".
rozwiń zwiń