Powstanie Tyrteuszy. Jak powstanie listopadowe zmieniło polską poezję

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 11:47
W nocy z 29 na 30 listopada 190 lat temu wybuchło powstanie listopadowe - największy wysiłek zbrojny Polaków w XIX wieku o ogromnych, również pozamilitarnych i pozapolitycznych skutkach. W audycji mówiliśmy o tym, jak to wydarzenie wpłynęło na literaturę.  
Bohaterowie powstania listopadowego
Bohaterowie powstania listopadowegoFoto: POLONA

Posłuchaj
27:09 Dwójka Strefa literatura 27.11.2020.mp3 Powstanie listopadowe a poezja polska (Strefa literatury/Dwójka)

Profesor Andrzej Waśko z Uniwersytetu Jagiellońskiego i profesor Michał Kuziak z Uniwersytetu Warszawskiego opowiadali, jak powstanie listopadowe wpłynęło na literaturę, a wcześniej - jak literatura i pisarze wpływali na przygotowania do niego i jego przebiegu.

Czytaj także:

Dowiedzieliśmy się również dlaczego efekt zmiany paradygmatu poetyckiego, która wtedy nastąpiła, odnajdujemy jeszcze wiele dekad później.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 27.11.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Chryje z Polską", czyli przychodzi Piłsudski do Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 09:50
"Chryje z Polską" to dramat historyczny, w którym Maciej Wojtyszko specjalizuje się od lat, spotykając się z dużym uznaniem zarówno publiczności, jak i krytyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wawrzyniec Kostrzewski: "Warszawianka" kwestionuje bogoojczyźniane postawy

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 11:08
- "Warszawianka" to utwór krytyczny, tak jak cała tworczość Wyspiańskiego. Błędem byłoby myślenie, że to silny, bogoojczyźniany tekst, który zagrzewa do oddwania życia za ojczyznę. To trudny utwór, bo on kwestionuje takie poświęcenie - mówił w Dwójce Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser słuchowiska na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń