"Javier Marias pisał prozę wybitnie intelektualną"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 11:30
- Wydaje mi się, że to jedyny w "hiszpańszczyźnie" pisarz, który tworzy prozę wybitnie intelektualną; że jego powieści, i to z książki na książkę coraz bardziej, to są przygody człowieka myślącego i czytającego, człowieka żyjącego literaturą i dla literatury - mówił w Dwójce tłumacz Carlos Marrodan Casas o Javierze Mariasie, który zmarł 11 września w Madrycie.
Javier Marias (1951-2022) był mistrzem gęstej, dygresyjnej prozy i barwnej narracji
Javier Marias (1951-2022) był mistrzem gęstej, dygresyjnej prozy i barwnej narracjiFoto: J. P. GANDUL/PAP/EPA

Odpoczynek w opowieści

Javier Marias - jedna z czołowych postaci hiszpańskiej literatury, przez wiele lat uważany za kandydata do Literackiej Nagrody Nobla - zmarł w wieku 70 lat z powodu zapalenia płuc będącego wynikiem powikłań po przechorowanym nieco wcześniej Covid-19.

Był autorem takich powieści jak "Serce tak białe", "Twoja twarz jutro", "Zakochania" czy wydanego w Hiszpanii w ubiegły roku, a w Polsce parę miesięcy temu - "Tomasa Nevinsona". 

Proza, z którą obcowanie jest przygodą

Wiele jego książek przełożył na polski Carlos Marrodan Casas, znakomity tłumacz, a zarazem wielki ambasador literatury hiszpańskojęzycznej w Polsce.

- W jego prozie odnalazłem wielką przygodę z literaturą. Jego odniesienia, cytaty, puszczanie oka, aluzje - to jest coś niezwykłego. Zresztą w wielu jego książkach to nie są tylko cytaty, ale ileż to razy jednymi z bohaterów są tam dzieła literackie. Na przykład w "Zakochaniach" duża część powieści kręci się wokół jednego z dłuższych opowiadań Balzaca. Nie jest to tylko zacytowanie, to jakby siedzi w środku tej historii - podkreślał gość Dwójki.

Posłuchaj
26:34 Dwójka strefa literatury 30.09.2022.mp3 Odpoczynek w opowieści - wspomnienie o Javierze Mariasie (Strefa literatury/Dwójka) 

Javier Marias (1951-2022) był mistrzem gęstej, dygresyjnej prozy i barwnej narracji.

Ojciec pisarza - filozof Julián Marías Aguilera - twierdził, że nie było takiego momentu, w którym jego syn postanowił zostać pisarzem, on urodził się jako pisarz. Młody Javier miał idealne warunki do rozwijania swoich zdolności, jego matka była nauczycielką i sama podejmowała próby pisarskie. Dom Mariasów pełen był książek i tętnił życiem kulturalnym - rodzice zapraszali wielu gości związanych z literaturą i sztuką w ogóle.

Władca na wyspie

Javier Marias był władcą Królestwa Redondy - małej wysepki na Morzu Karaibskim. Wyspa została kupiona w XIX wieku przez angielskiego bankiera od królowej Wiktorii, która mianowała go królem tej wyspy. Tytuł ten odziedziczył syn bankiera, który był pisarzem i który później obdarzył królewskimi godnościami poetę Johna Galsworthy'ego. Od tego czasu tytuł przechodził na innych pisarzy, od 1997 roku królem wyspy był właśnie zmarły niedawno hiszpański pisarz.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Carlos Marrodan Casas (tłumacz)

Data emisji: 16.09.2022

Godzina emisji: 21.30

pg/kor

Czytaj także

Jacek Trznadel - jeden z najważniejszych przedstawicieli "pokolenia współczesności"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 19:03
 - Był to człowiek wybitny, zaangażowany w sprawy polskie, obrońca polskiej tradycji patriotycznej. Jeden z wielu mistrzów naszej młodości obok jego przyjaciół: Janusza Sławińskiego, Zdzisława Najdera czy Zbigniewa Herberta - mówił o prof. Jacku Trznadlu jego współpracownik w czasopiśmie "Arkana" prof. Andrzej Waśko. Autor książek eseistycznych, publikacji naukowych i zbiorów wierszy zmarł w niedzielę (23.01) w wieku 91 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Jan Pieńkowski. Opublikował ponad 140 książek dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 17:17
W wieku 85 lat w Londynie zmarł Jan Pieńkowski. Był bardzo cenionym i nagradzany w Wielkiej Brytanii ilustratorem książek dla dzieci.
rozwiń zwiń