Polskie Radio
Section05

Andrzej Waśko

Zmiany w kanonie lektur. Prof. Waśko: mają charakter cenzury

Prof. Andrzej Waśko zauważył, że zaproponowane przez ekspertów zmiany w kanonie lektur zakładają m.in. usuwane utworów patriotycznych i redukcji wątków chrześcijańskich. - Kryzys edukacji humanistycznej, w tym kultury literackiej i kultury języka w ostatnim ćwierćwieczu ma wiele przyczyn, ale jedną z nich są negatywne zmiany w metodyce nauczania języka polskiego - ocenił literaturoznawca.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja lektury szkoła język polski

Atak na konto doradcy prezydenta. Żaryn: wpis ma rozbudzać wrogość między Ukraińcami a Polakami

W działaniach dezinformacyjnych wykorzystujących konto prof. Andrzeja Waśki posłużono się również innym kanałem informacyjnym, który służył do krzyżowego uwiarygadniania kłamliwych tez - poinformował na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  dezinformacja Stanisław Żaryn cyberatak służby i bezpieczeństwo POLSKA

Jacek Trznadel. Jeden z mistrzów "pokolenia współczesności"

 - Był to człowiek wybitny, zaangażowany w sprawy polskie, obrońca polskiej tradycji patriotycznej. Jeden z wielu mistrzów naszej młodości obok jego przyjaciół: Janusza Sławińskiego, Zdzisława Najdera czy Zbigniewa Herberta - mówił o prof. Jacku Trznadlu jego współpracownik w czasopiśmie "Arkana" prof. Andrzej Waśko. Autor książek eseistycznych, publikacji naukowych i zbiorów wierszy zmarł w niedzielę (23.01) w wieku 91 lat.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 Jacek Trznadel Dwójka literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Polska Akademia Nauk

"Mogła nieco wyjść poza ramy działań dyplomatycznych". Fogiel o wypowiedziach Mosbacher

– To przyjęty w dyplomacji sposób odniesienia się do tego typu zachowań – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel w odniesieniu do wezwania Georgette Mosbacher do Ministerstwa Spraw Zagranicznych po jej wypowiedziach medialnych. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także: Anna Maria Żukowska (Lewica), Marcin Kierwiński (PO), Marek Sawicki (PSL) oraz Andrzej Waśko (doradca prezydenta Andrzeja Dudy).
Zobacz więcej na temat:  Georgette Mosbacher Radosław Fogiel Marcin Kierwiński Marek Sawicki POLSKA Beata Michniewicz LGBT

Polska szkoła wymaga naprawy, ale co zmienić?

Polacy źle oceniają polskie szkoły i proces nauki. W sondażu dla "Gazety Polskiej" na pytanie "Czy polskie szkoły dobrze uczą" zgadzam się z tą tezą odpowiedziało 36 proc. respondentów, nie zgadzam się 55 proc., a na pytanie "Czy bez korepetycji uczniowie nie są w stanie przyswoić materiału" TAK odpowiedziało blisko 60 proc. pytanych, a NIE 32 proc. Dwie trzecie pytanych odpowiedziało, że polscy nauczyciele powinni pracować przy tablicy tyle ile ich koledzy w Europie.
Zobacz więcej na temat:  edukacja strajk nauczycieli szkoła Michał Rachoń

"Nowy kanon lektur szkolnych nie jest spójny"

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt podstawy programowej po wejściu w życie reformy polskiego szkolnictwa. Jednym z elementów nowego programu nauczania jest odświeżona lista lektur dla klas IV-VIII w szkołach podstawowych. Jakie nowości w tym zakresie czekają polskich uczniów? O zmianach w kanonie lektur mówili goście Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Edukacji Narodowej książki reforma szkolnictwa edukacja Przemysław Czapliński