Bolesław Leśmian. Biografia wciąż odkrywana

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 09:00
22 stycznia mija 145. rocznica urodzin Bolesława Leśmiana. Z tej okazji w "Strefie literatury" przyjrzeliśmy się biografii oraz twórczości poety uznawanego często przez krytyków za najbardziej nowatorską i oryginalną indywidualność artystyczną polskiej literatury XX wieku.
Bolesław Leśmian z córką w kawiarni
Bolesław Leśmian z córką w kawiarniFoto: z archiwum NAC

Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Warto zatem przyjrzeć się twórczości Bolesława Leśmiana w kontekście tej właśnie epoki.

W audycji wraz z dr Elizą Kącką z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego zastanawialiśmy się, jak wiele intrygujących inspiracji poezją romantyków możemy znaleźć w utworach autora "Napoju cienistego" i "Dziejby leśnej", co łączy go z Adamem Mickiewiczem oraz na czym polega "osobność" Leśmiana w odniesieniu do tradycji literackiej.

Drugim tematem naszej rozmowy były odkrycia i badania ostatnich lat, które pokazały nam nowy sposób postrzegania poety, zarówno pod względem jego dokonań twórczych, jak i korespondencji oraz biografii. O tym, w jak różnym stylu można opisywać życie Leśmiana, świadczą chociażby książki, których fragmenty prezentowaliśmy Państwu na antenie Dwójki: "Leśmian - encyklopedia" Jarosława Marka Rymkiewicza oraz "Bywalec zieleni" Piotra Łopuszańskiego.

Autor tej ostatniej publikacji mówił w audycji o zagadkach, niedopowiedzeniach i nieścisłościach, z którymi przyszło mu się mierzyć podczas pisania biografii poety. Z kolei Dariusz Pachocki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przybliżył fascynujące dzieje zaginionych manuskryptów Bolesława Leśmiana - tych odnalezionych oraz tych wciąż czekających na swego odkrywcę.


Posłuchaj
26:09 Dwojka_Strefa_literatury 2022_01_21-21-31-18.mp3 Bolesław Leśmian. Biografia wciąż odkrywana (Strefa literatury/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Kinga Michalska

Goście: dr Eliza Kącka (badaczka z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego), Piotr Łopuszański (znawca twórczości Leśmiana, autor książki "Bywalec zieleni"), dr hab. Dariusz Pachocki (naukowiec z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego)

Data emisji: 21.01.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Hamaki pełne poezji. "Łąka Leśmiana" w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 10:50
– Wydawało nam się to bardzo ciekawym sposobem na przypomnienie twórczości Bolesława Leśmiana w 140. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci – mówiła Ewa Budek z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin o plenerowej instalacji "Łąka Leśmiana".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Modre rozwiślenia". Rzeki i ruczaje Leśmiana

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 17:00
W audycji "Wisła polskich pisarzy" o wykorzystaniu przez Bolesława Leśmiana tematu płynącej wody opowiedziała literaturoznawczyni dr Żaneta Nalewajk.
rozwiń zwiń