Stół i smak w literaturze

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 07:00
"Bez zastanowienia kuchnia obumiera, staje się nieprawdziwa" - stwierdza Wojciech Nowicki w książce "Stół, jaki jest. Wokół kuchni w Polsce".
Biorąc pod lupę nasze kulinarne zwyczaje i tradycje, możemy powiedzieć bardzo wiele o nas samych, co udowadnia Wojciech Nowicki w książce Stół, jaki jest. Wokół kuchni w Polsce
Biorąc pod lupę nasze kulinarne zwyczaje i tradycje, możemy powiedzieć bardzo wiele o nas samych, co udowadnia Wojciech Nowicki w książce "Stół, jaki jest. Wokół kuchni w Polsce"Foto: Shutterstock/Billion Photos

Książka napisana przez Wojciecha Nowickiego - eseistę, krytyka kulinarnego, fotografa, kuratora wystaw - uświadamia nam, jak wiele można powiedzieć o nas samych, biorąc pod lupę nasze kulinarne zwyczaje i tradycje. Autor odwołuje się także do literatury, pokazując, jak fascynujące i trudne zarazem jest pisanie o kuchni. 

W audycji Wojciech Nowicki mówił m.in. o tym, jak niezwykłe bywa obserwowanie wydarzeń kulinarnych oraz jak współczesna polska literatura traktuje sprawy związane ze stołem i smakiem, polecał też książki, w których jego zdaniem pisanie o kuchni wypada najciekawiej oraz opowiedział o pamięci smaku.

Czytaj także:

***

W audycji "Strefa literatury" omawialiśmy ostatnio wydawnictwo obejmujące całość dorobku Czesława Straszewicza, wspólnie z naszymi gośćmi pochyliliśmy się nad edycją dzieł wszystkich Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, a także wspominaliśmy Leszka Engelkinga,. Engelking był tłumaczem, literaturoznawcą, poetą i krytykiem literackim. Otrzymał wiele nagród za przekłady z języka angielskiego i języków słowiańskich. Specjalizował się w autorach czeskich oraz prozie Vladimira Nabokova. Zmarł 22 października 2022 roku w wieku 67 lat.

Posłuchaj
20:02 Dwojka_Strefa_literatury 2022_12_30-21-32-31.mp3 Wojciech Nowicki w książce "Stół, jaki jest. Wokół kuchni w Polsce" (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Wojciech Nowicki (autor książki "Stół, jaki jest. Wokół kuchni w Polsce")

Data emisji: 30.12.2022

Godzina emisji: 21.30

djr/kor

Czytaj także

Anna Szczepan-Wojnarska: dzieła Conrada i Lieberta czytam wciąż na nowo

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 15:00
- Twórczość Josepha Conrada to idealny towarzysz podróży w głąb siebie - mówiła na antenie Dwójki Anna Szczepan-Wojnarska, literaturoznawca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Józef Wittlin to pisarz wrażliwości moralnej"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 22:00
- W tych esejach zwraca się do nas znakomity pisarz, stylista, ironista. Józef Wittlin imponuje umiejętnością spokojnego mówienia, którą bardzo cenił u Homera. To była wielka wrażliwość połączona ze spokojem, co sprawia, że to dobra lektura na trudny czas - mówiła na antenie Dwójki prof. Katarzyna Szewczyk-Haake, która opracowała dwutomowe wydanie książki "Orfeusz w piekle XX wieku".
rozwiń zwiń