REKLAMA

Anna Szczepan-Wojnarska: dzieła Conrada i Lieberta czytam wciąż na nowo

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 15:00
- Twórczość Josepha Conrada to idealny towarzysz podróży w głąb siebie - mówiła na antenie Dwójki Anna Szczepan-Wojnarska, literaturoznawca.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Bonsales

Posłuchaj
11:26 2021_06_18 16_45_00_PR2_Literackie witaminy.mp3 Prof. Anna Szczepan-Wojnarska o twórczości Josepha Conrada i Jerzego Lieberta (Literackie witaminy/Dwójka) 

Jak podkreśliła na początku rozmowy, zarówno Joseph Conrad, jak i Jerzy Liebert to dla niej postaci stanowiące punkt odniesienia w dyskusjach z kolejnymi pokoleniami studentów.

- Mocnym doświadczeniem lektury Conrada było to, jak on potrafił pisać o samotności, nawet jeśli jesteśmy otoczeni zewsząd ludźmi. Pokazywał specyfikę ludzkiej komunikacji, ani język, ani głos nie gwarantuje porozumienia. W "Szaleństwie Almayera" bohaterowie mówią różnymi językami: po angielsku, malajsku, arabsku, holendersku i chińsku. Okazuje się, że maski zostały zdjęte, to jak Conrad pokazuje ich twarze w tym wyjątkowym roku izolacji było odkryciem prawdy o człowieku - zaznaczyła. 

Czytaj też:

Według gościa Dwójki, twórczość zmarłego w młodym wieku poety Jerzego Lieberta przynosi odbiorcy gotowość do konfrontacji z życiem i jego przeciwnościami. - W tej postawie afirmatywnej łączy się piękno z tym co trudne, gorzkie i cierpkie. Dla Lieberta każde słowo jest nadawaniem sensu swojemu życiu, dookreślaniem swojej postawy, to jest nam bardzo potrzebne i ma wymiar uniwersalny - dodała.

W audycji była mowa także o poecie współczesnym, który codziennie konfrontuje się z poczuciem humoru. - To jest coś innego niż ironia, to sztuka spojrzenia na świat, jej mistrzem jest dla mnie Piotr Mitzner. Jego poezja pozwala odkryć zupełnie inne wymiary rzeczywistości, budować kosmos patrząc na pająka tkającego sieć na lusterku samochodowym. Te rozbłyski sensu dają poczucie głębokiego wewnętrznego spokoju - zauważyła Anna Szczepan-Wojnarska.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Anna Szczepan-Wojnarska (literaturoznawca z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 18.06.2021

Godzina emisji: 16.45

mo


Czytaj także

Agnieszka Pokojska: poezja jest jak haust powierza

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 16:58
– Zachwyca mnie to, że wystarczy przeczytać jeden, dwa wersy, by poczuć się lepiej. Cały wiersz potrafi zupełnie postawić człowieka na nogi. Poezja dobitnie pokazuje, na czym polega literatura. Jednym zdaniem porusza najgłębsze uczucia w człowieku – mówiła w Dwójce Agnieszka Pokojska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konrad Wojtyła: sięgam po ważne lektury mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 20:19
- Spośród książek, które wydają mi się niezwykle interesujące, jest przede wszystkim wznowiony "Drugi opór" Witolda Wirpszy. To książka bez precedensu, a teksty umieszczone w niej miały bardzo duży wpływ na poetów Nowej Fali i całego pokolenia ’68, które czerpało z tej twórczości pełnymi garściami - mówił w Dwójce poeta, krytyk i dziennikarz Konrad Wojtyła.
rozwiń zwiń