"Burza i zwierciadło". Z fascynacji Danielem Naborowskim

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 21:50
"Ta książka, którą trzymasz i wahasz się jeszcze, zwabiony jej okładką i kartek szelestem, to nie książka, lecz raczej zmętniałe zwierciadło, w którym to się odbiło, co ze światłem wpadło" – tak do czytelnika swojej najnowszej książki "Burza i zwierciadło" zwraca się prof. Krzysztof Mrowcewicz. Autor był gościem piątkowej "Strefy literatury".
Prof. Krzysztof Mrowcewicz
Prof. Krzysztof MrowcewiczFoto: Andrzej Rybczyński/PAP

Profesor Krzysztof Mrowcewicz jest historykiem literatury i kultury, znawcą i edytorem poezji epoki baroku. Od dawna fascynuje go postać Daniela Naborowskiego – poety, medyka, dyplomaty.

Na przełomie 1611 i 1612 roku Naborowski razem z księciem Januszem Radziwiłłem przebywał w Anglii. Arystokrata miał misję doprowadzenie do małżeństwa Władysława Wazy z Elżbietą Stuart. Listy poety z tej wyprawy zaginęły. To zainspirowało Krzysztofa Mrowcewicza do stworzenia powieści epistolarnej, w której obok Naborowskiego pojawiają się między innymi król Jakub Stuart, William Szekspir czy Francis Bacon, a jednym z poruszanych wątków jest premiera "Burzy", która wtedy właśnie w Londynie się odbyła.

"Czytelniku i czytelniczko. Podnieście wzrok i spójrzcie w zwierciadło, nieco tylko przymglone. Ta mgła to CZAS" – zachęca autor "Burzy i zwierciadła" we wprowadzeniu. O pomyśle tej niezwykłej opowieści i osobach biorących udział w opisywanej historii mówił w audycji prof. Krzysztof Mrowcewicz

Posłuchaj
29:20 Strefa literatury Dwójka 27 styczeń 2023 21_30_09.mp3 "Burza i zwierciadło". Z fascynacji Danielem Naborowskim (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Strefa literatury"

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: prof. Krzysztof Mrowcewicz

Data emisji: 27.01.2023

Godzina emisji: 21.30

pg/kor

Czytaj także

Wspominając Szymborską: "W garderobie natury jest kostiumów sporo"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 22:00
- To zdumiewające, jak ona przystawała do swoich wierszy, jak ręka i rękawiczka. Czy jej wiersze były, jakie były, ponieważ ona była taka. Czy ona się na wzór swoich wierszy ukształtowała - tego nie umiem powiedzieć, ale miałam okazję oglądać podobieństwo jej i jej wierszy - opowiadała o Wisławie Szymborskiej w Dwójce pisarka i dziennikarka Joanna Szczęsna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literackie świadectwa powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2023 12:30
- Prus wziął udział jako szesnastolatek w powstaniu styczniowym, został ranny w bitwie pod Białką, był więziony, przebywał w szpitalu. Bardzo boleśnie przeżył powstanie styczniowe, jako moment, kiedy został oszukany, że  powstanie miało szansę bytu. Pisał o tym w jednym z listów - mówiła w Dwójce profesor Ewa Paczoska. 22 stycznia będziemy obchodzić 160. rocznicę jednego z najważniejszych zrywów niepodległościowych Polaków, powstania styczniowego.
rozwiń zwiń