Paweł Hertz o muzyce

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 22:00
O roli muzyki w życiu i pisarstwie Pawła Hertza w "Strefie literatury" opowiedzieli muzykolog Beata Bolesławska-Lewandowska, która tom "O muzyce" przygotowała i opatrzyła posłowiem oraz Marek Zagańczyk, eseista, edytor, jeden z przyjaciół pisarza. 
Paweł Hertz
Paweł HertzFoto: NAC/dp

"Pracuję bez przerwy, potem czytam i słucham radia, w tym także i muzyki, dużo, codziennie prawie, rzecz to błogosławiona" - pisał Paweł Hertz w liście do przyjaciela Zygmunta Mycielskiego. Jak ważna i inspirująca była ta właśnie sztuka w życiu i twórczości eseisty, tłumacza, edytora przekonuje nas wydany właśnie w ramach edycji pism Pawła Hertza tom "O muzyce".

Znaleźć w nim możemy szkice związane z rozważaniami autora na temat tej dziedziny sztuki, wśród nich na przykład te dotyczące libretta "Halki" czy zbioru pieśni ludowych "Jabłoneczka", zredagowanego przez Juliana Przybosia, są szkice poświęcone właśnie Zygmuntowi Mycielskiemu i fragmenty listów do przyjaciela-kompozytora, są wreszcie wiersze, w których odnaleźć możemy szeroko rozumiane muzyczne inspiracje.

Szkice Pawła Hertza o muzyce - czyta Mariusz Bonaszewski [POSŁUCHAJ]

Ważnym literackim dokonaniem Pawła Hertza jest dedykowany pamięci Teofila Lenartowicza poemat "Nowy lirnik mazowiecki", do którego muzykę w połowie lat 50-tych skomponował właśnie Zygmunt Mycielski. "Graj, muzyko, dla naszej niewielkiej planety" - taką frazą Paweł Hertz kończy "Dwa małe traktaty filozoficzne".

O roli muzyki w życiu i pisarstwie Pawła Hertza opowiedzieli muzykolog Beata Bolesławska-Lewandowska, która tom "O muzyce" przygotowała i opatrzyła posłowiem oraz Marek Zagańczyk, eseista, edytor, jeden z przyjaciół pisarza.

Z archiwalnych nagrań Polskiego Radia posłuchaliśmy opowieści samego Pawła Hertza o jego przyjaźni z Zygmuntem Mycielskim.    


Posłuchaj
27:28 2023_05_12 21_30_24_Dwojka_Strefa_literatury.mp3 Paweł Hertz o muzyce (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 12.05.2023

Godzina emisji: 21.30

mo

Czytaj także

"Był na bakier z XX wiekiem". Opowieść o Pawle Hertzu

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 11:00
- Jego dramatem było to, że się urodził się w niewłaściwym momencie. Uważał, że w XX wieku doszło do kryzysu kultury europejskiej - o wybitnym, poecie, eseiście i tłumaczu w 100-lecie jego urodzin mówił w Dwójce Antoni Libera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Hertz. Poeta barw i światła

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 05:38
‒ Był jedną z najbarwniejszych i najważniejszych postaci kultury polskiej XX wieku. Żył w okresie trudnym dla polskiego słowa i polskiej pamięci. Dla literatury i pamięci narodowej zrobił niewypowiedzianie wiele. Jego ogrom dokonań w dziedzinie poezji, prozy, tłumaczeń i edytorstwa zadziwia. Był człowiekiem wielkiej wiedzy i wielu talentów ‒ mówił pisarz i krytyk literacki Wojciech Karpiński na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń