Kornel Filipowicz i jego ujmująca mądrość

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 18:30
- Wojna była momentem, który go stworzył nie tylko jako pisarza, ale stworzył jego patrzenie na człowieka, który został pognębiony - mówiła o Kornelu Filipowiczu Justyna Sobolewska, autorka książki "Miron, Ilia, Kornel".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
28:25 [ PR2]PR2 (mp3) 1 grudzień 2020 17_31_18.mp3 Rozmowa o pisarzu Kornelu Filipowiczu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

"Był człowiekiem silnym i powściągliwym" - wspominała Kornela Filipowicza Wisława Szymborska. Poeta, autor znakomitych opowiadań, więzień niemieckich obozów, pisarz zaangażowany w działalność opozycji demokratycznej zmarł 30. lat temu.

Na chrzcie grekokatolickim w Tarnopolu Filipowicz otrzymał imiona Miron Eustachy Kornel. Ilia - mówiła do niego żona Maria Jarema i syn Aleksander. Dlatego tak właśnie "Miron, Ilia, Kornel" zatytułowała swoją opowieść biograficzną o pisarzu Justyna Sobolewska.


Kornel Filipowicz 1200.jpg
Kornel Filipowicz. Mistrz zwyczajnych historii

Z zawodu i zamiłowania był biologiem i przyrodnikiem. - Dzięki niemu Wisława Szymborska mogła dostrzec pewne rzeczy z otaczającej przyrody - podkreśliła biografka. - Zwierzęta często o istocie życia, jakiejś tajemnicy metafizycznej, wiedzą więcej.

Czytaj także: 

"Książki Filipowicza stawiam na półce obok Czechowa"

Szymborska – Filipowicz. Ryby, koty, poezja i miłość

Jego teksty nie należą do łatwych, podobnie jak czasy, w których przyszło mu żyć (1913-1990). U schyłku napełniły się jednak światłem. - Ostatnie teksty Filipowicza, pod koniec lat osiemdziesiątych, przynoszą różne jasne punkty, zresztą to nie jest pisarz, który chciał nas zgnębić, nawet jeżeli opisuje rzeczywistość trudną, straszną: obóz koncentracyjny czy najciemniejsze zakątki człowieczeństwa, to jednak są te drobiny, których można się uchwycić - zaznaczyła Justyna Sobolewska.

Tarnopol, Cieszyn, Kraków - miasta zupełnie do siebie niepodobne, stały się kolejnymi przystankami w życiu pisarza, także obozy w Gross-Rosen i Oranienburg. - Doświadczenie historyczne, którego był uczestnikiem pozwoliło mu patrzeć trochę z boku na to, co się dzieje - oceniła rozmówczyni. - Stał się kimś, kto Polskę bardzo mocno w siebie wprowadził. 

W audycji autorka opowiadała także o ważnych postaciach w życiu Filipowicza: Marii Jaremie, Wisławie Szymborskiej, Julianie Przybosiu, Tadeuszu Różewiczu, a także o tym, na czym polega aktualność pisarstwa autora "Pamiętnika antybohatera".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Justyna Sobolewska (biografka)

Data emisji: 1.12.2020

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Szymborska – Filipowicz. Ryby, koty, poezja i miłość

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 15:00
W jednym z listów zawartych w wydanym właśnie tomie "Najlepiej w życiu ma twój kot" Wisława Szymborska pisała do Kornela Filipowicza: "osoba, z którą się zadajesz, nawet nie wie, gdzie ryba ma głowę, a gdzie ogon".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wisława Szymborska: dla poety najważniejszy jest kosz na śmieci

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 22:30
2 lipca minęła 95 rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej, znakomitej poetki, laureatki literackiej Nagrody Nobla. Z tej okazji w audycji przypominamy wypowiedzi poetki i wiersze w jej własnym wykonaniu.
rozwiń zwiń