"Żuan Don. Biografia Jeremiego Przybory" - rozmowa z Marią Wilczek-Krupą

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2024 10:00
Najprościej byłoby powiedzieć: legenda, wzór. Jeremi Przybora, jeden z dwóch Starszych Panów ze słynnego kabaretu. Czy i ile o nim wiemy? Zapewne niewiele. Tę lukę postanowiła wypełnić Maria Wilczek-Krupa, pisząc ogromną, liczącą 638 stron, biografię Jeremiego Przybory.
Jeremi Przybora podczas koncertu jubileuszowego z okazji 70-lecia Polskiego Radia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wręczenie nagrody Diamentowy Mikrofon. Warszawa, 28.02.1995
Jeremi Przybora podczas koncertu jubileuszowego z okazji 70-lecia Polskiego Radia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wręczenie nagrody Diamentowy Mikrofon. Warszawa, 28.02.1995Foto: PAP/Janusz Mazur

Mojego gościa zapytałem o to, kim byli rodzice Jeremiego Przybory, o jego "macoszkę", o studia i pierwszą pracę. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób Przybora trafił do radia, o tym, co robił podczas okupacji, a także o jego przynależności do PPR i złudnej wierze w komunizm. Rozmawialiśmy o jego stylu językowym i wzorcach poetyckich.

Czytaj także:

W naszej rozmowie nie dało się uciec od Kabaretu Starszych Panów i przyjaźni z Jerzym Wasowskim, a także od aktorów Kabaretu. Musiało też paść pytanie o to, dlaczego Jerzy Wasowski wycofał się z Kabaretu.

Związki uczuciowe Przybory przeszły do legendy: trzy małżeństwa, liczne romanse, w tym ten najgłośniejszy z Agnieszką Osiecką.

Na koniec z Marią Wilczek-Krupą rozmawialiśmy o Pacewie, miejscu niezwykle ważnym dla Jeremiego Przybory.


Posłuchaj
29:38 Dwojka_Strefa_literatury_2024_01_05-21-30-25.mp3 "Żuan Don. Biografia Jeremiego Przybory" - rozmowa z Marią Wilczek-Krupą (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Maria Wilczek-Krupa (autorka książki "Żuan Don. Biografia Jeremiego Przybory")

Data emisji: 5.01.2023

Godzina emisji: 21.30

mo/mgc

Czytaj także

Kabaret Starszych Panów. Mija 65 lat od pierwszej emisji

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 15:08
Kabaret Starszych Panów był uwielbiany przez miliony Polaków. Po raz pierwszy wyemitowano go w Telewizji Polskiej dokładnie 16 października 1958 roku. Powstawały również radiowe wersje widowiska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żuan Don". Jeremi Przybora - jego pojemne serce i rodzinne tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 14:00
- Przybora to jest "Żuan Don", prawda? Ma pojemne serce, wiele związków za sobą. I to też było wyzwanie, żeby po pierwsze udokumentować to bardzo rzetelnie i solidnie, po drugie tak opisać i wybrać z tego takie wydarzenia, czy też opisać takie związki, które faktycznie miały ogromny wpływ na jego poezję, bo to było kompatybilne - mówiła w "Poranku Dwójki" Maria Wilczek-Krupa, autorka najnowszej biografii Jeremiego Przybory pt. "Żuan Don".
rozwiń zwiń