"Krasiński nie był pisarzem pocieszającym"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2013 18:26
- Był twórcą pesymistycznej i katastroficznej historiozofii, co nie było łatwo przyjmowane przez jemu współczesnych - mówiła w Dwójce Maria Prussak.Przed premierą "Irydiona" w Teatrze Polskim w Warszawie zastanawialiśmy się, kto (i jak) czyta dziś romantycznych poetów.
Audio
Krzysztof Kwiatkowski
Krzysztof KwiatkowskiFoto: Michał Pasich/Teatr Polski w Warszawie

Tytuł audycji "Zygmunta Krasińskiego światy zapomniane?" poświęconej twórczości poety, dramaturga, prozaika, epistolografa – jest cytatem tytułu ogólnopolskiej sesji, która odbyła się w ubiegłym roku w Opinogórze z okazji 150. rocznicy urodzin autora "Nie-boskiej komedii”. Ale ów cytat rozszerzony został o znak zapytania. Przed gośćmi zaproszonymi do studia postawiliśmy zadanie odpowiedzi na tytułowe pytanie.
Jak wykazują bowiem dzieje recepcji twórczości Zygmunta Krasińskiego, zwykle jest on przypominany okazjonalnie. A taka okazja właśnie przed nami: premiera "Irydiona" w stulecie Teatru Polskiego w Warszawie...
Gośćmi naszymi byli: profesor Maria Prussak z Instytutu Badań Literackich, autorka wielu publikacji o literaturze i teatrze romantycznym (m.in. książki "Czy jeszcze słychać głos romantyzmu?"); profesor Arkadiusz Bagłajewski  z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, autor książki "Poezja trzeciej epoki. O twórczości Zygmunta Krasińskiego w latach 1836 - 1843", i profesor Maciej Szargot z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, autor  książki "Ziemia rozdziału - niebo połączenia: o liryce Zygmunta Krasińskiego".
Do wysłuchania nagrania audycji zaprasza Iwona Malinowska.
27 stycznia (niedziela), godz. 18.00

Czytaj także

Zagadka Delfiny Potockiej

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2010 17:37
O kobiecie, której Chopin poświęcił swój Koncert fortepianowy f-moll, Michał Montowski rozmawia z wybitnym znawcą liteartury oraz kultury polskiego romantyzmu, profesorem Andrzejem Fabianowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

200. rocznica urodzin Zygmunta Krasińskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2012 05:41
Stanisław Grochowiak nosił się z zamiarem napisania sztuki o Krasińskim, w której zrzuciłby poetę z piedestału, pokazał, że był on zmęczony byciem wieszczem, prorokiem, wielkim romantycznym twórcą.
rozwiń zwiń