Szymborska – Filipowicz. Ryby, koty, poezja i miłość

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 15:00
W jednym z listów zawartych w wydanym właśnie tomie "Najlepiej w życiu ma twój kot" Wisława Szymborska pisała do Kornela Filipowicza: "osoba, z którą się zadajesz, nawet nie wie, gdzie ryba ma głowę, a gdzie ogon".
Audio
  • "Najlepiej w życiu ma twój kot". Rozmowa o listach Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza (Dwukropek/Dwójka)
Wisława Szymborska w 2003 roku
Wisława Szymborska w 2003 rokuFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Filipowicz był zapalonym wędkarzem i temu między innymi zawdzięczamy sporą część listów, bo on wyjeżdżał czasem na kilkutygodniowe wyprawy – mówił Tomasz Fiałkowski, współautor opracowania korespondencji dwójki artystów. – Szymborska była chyba trochę powściągliwa w stosunku do tej pasji – zauważył, dodając, że poetka, mimo zazdrości i oskarżeń o mordowanie ryb, w końcu dała się wyciągnąć na kilka wędkarskich wyjazdów.

Twórców bez wątpienia łączyła jednak miłość do kotów. Do jednego z nich Wisława Szymborska także napisała list, inny zaś stał się bohaterem jednego z najsłynniejszych wierszy noblistki, powstałego po śmierci Kornela Filipowicza w 1990 roku - "Kot w pustym mieszkaniu". Jednak koty pisarza nieczęsto odwzajemniały sympatię poetki i innych kobiet, które pojawiały się w jego mieszkaniu.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Tomasz Fiałkowski (krytyk literacki, współautor opracowania i autor posłowia do książki), Bronisław Maj (przyjaciel obojga pisarzy, poeta, historyk literatury)

Z nagrań archiwalnych: Teresa Walas i Jerzy Pilch

Data emisji: 13.11.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/jp

Czytaj także

"Po które - nie umieraj?". Opowieść o Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 11:30
W piątą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej przypominamy audycję, w której poetkę wspominali jej znajomi i przyjaciele.
rozwiń zwiń