Nicola Chiaromonte. "On był wspaniały, bo nie był literatem"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 15:49
- Był myślicielem. Nie znajdzie się u niego żadnych uzurpacji i mistyfikacji, które literat potrafi zastosować. U niego jest czysta, jasna myśl - o zmarłym w 1972 r. włoskim eseiście i filozofie opowiadał w Dwójce tłumacz Stanisław Kasprzysiak.
Audio
  • Portret Nicoli Chiaromonte (Strefa literatury/Dwójka)
Okładki książek Nicola Chiaromontego: Notatki i Listy do Muszki (Wydawnictwo: słowoobraz terytoria)
Okładki książek Nicola Chiaromontego: "Notatki" i "Listy do Muszki" (Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria)Foto: mat. prom.

shutterstock pisanie 1200.jpg
Myślę, wątpię, piszę. Rzecz o naturze eseju

Z podziwem pisali o nim Gustaw Herling-Grudziński i Konstanty Jeleński. On sam twierdził: "Cokolwiek myślimy, mówimy, czynimy staje się bezsensowne, jeśli mamy przeświadczenie, że robimy to dla siebie. Na bezsens wskazuje nasza śmierć. Wszystko zaś nabiera sensu, jeśli dokonujemy tego z myślą o innych, o przyszłości, bezinteresownie".

Stanisław Kasprzysiak podkreślił, że chcąc zrozumieć sens istnienia, Nicola Chiaromonte zwracał się ku starożytnej Grecji. Gość audycji zwrócił uwagę, na trzy kluczowe dla Włocha pojęcia greckie. - To była mojra, czyli przeznaczenie, drugim to był kosmos rozumiany jako ład świata, trzecim zaś był Tanatos, czyli śmierć, którą uznawała za zachętę do życia, bo pozwala docenić każdy dzień, każdą chwilę.

Tłumacz wyjaśnił, dlaczego Chiaromonte uważał optymizm za zniewagę dla intelektu. Z kolei wydawca Piotr Kłoczowski zwrócił uwagę na myśl filozofa, wedle której cała nadzieja ludzkości tkwi w małych grupach przyjaciół. Zaś autor opracowań tekstów Chiaromontego Wojciech Karpiński mówił o jego życiu rodzinnym i światopoglądowej niezależności.

W "Strefie literatury" rozmawialiśmy też o wydanych w Polsce "Notatkach" Chiaromontego oraz "Listach do Muszki" - tomie jego korespondencji z pochodzącą z Niemiec benedyktynką, poetką i tłumaczką Melanie von Nagel.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Stanisław Kasprzysiak (tłumacz), Piotr Kłoczowski (wydawca) i Wojciech Karpiński (eseista)

Data emisji: 8.07.2018

Godzina emisji: 18.00

jp/bch

Czytaj także

"To intymny pamiętnik pozbawiony literackich ambicji"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 12:00
- Słowo "sekretny", to klucz do tego dziennika. To tekst, który Herling-Grudziński pisał wyłącznie dla siebie samego. Ten tekst nie był przeznaczony do druku - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poezja z Irlandii. Spotkanie z Nualą Ní Dhomhnaill

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 16:02
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z tegoroczną laureatką Międzynarodowej Nagrody Poetyckiej im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O konflikcie Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 15:11
"Rok myśliwego" czy "Rok jagnięcia"? W audycji analizowaliśmy nigdy nie wypowiedziany do końca spór, jaki prowadzili dwaj wielcy poeci.
rozwiń zwiń