REKLAMA

"Walka o przetrwanie języka". Nagroda Herberta dla Nuali Ni Dhomhnaill

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 10:00
- Ona pisze w języku, w którym posługuje się prawie 100 tysięcy Irlandczyków. Ten język, który był pozornie skazany na wymarcie, żyje i to w poezji – opowiadała Maria Dzieduszycka, prezes zarządu Fundacji Herberta, o tegorocznej laureatce Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta
Audio
  • Rozmowa z Marią Dzieduszycką, prezes zarządu Fundacji Herberta (Poranek Dwójki)

Książka1200.jpg
400 wierszy, czyli Herbert w Dwójce

Tym, co zbliża twórczość Nuali Ni Dhomhnaill do poezji Zbigniewa Herberta, jest "postawa walki o przetrwanie języka". - Herbert zawsze się interesował kulturami, którym się nie powiodło, które pozornie były skazane na wymarcie - podkreślała Maria Dzieduszycka.

W rozmowie również o wielorakich inspiracjach poezji Nuali Ni Dhomhnaill (od "prastarej kultury Irlandii" po "pozycję kobiety w patriarchalnym społeczeństwie irlandzkim"), jak i samym patronie nagrody: nowo wydanej biografii czy nieznanych fragmentach twórczości Herberta.

Uroczystość wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2018 odbędzie się 10 maja w Teatrze Polskim w Warszawie.

6.jpg
Posłuchaj autorskiej audycji radiowej Zbigniewa Herberta

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Maria Dzieduszycka (prezes zarządu Fundacji Herberta)

Data emisji: 9.05.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

jp/bch


Czytaj także

Dwa tysiące stron życia. Czytamy biografię Herberta

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 14:09
W Dwójce przedstawiliśmy fragmenty długo oczekiwanej dwutomowej biografii Zbigniewa Herberta pióra Andrzeja Franaszka w interpretacji Mariusza Bonaszewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dla Herberta sztuka była niezbywalną częścią życia"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 14:59
- Tak, jak konieczność odżywiania, spania, pracy i odpoczynku jest dla nas oczywista, tak kontakt ze sztuką był oczywisty dla Herberta. Sztuka była dla niego częścią życia, z której nie można rezygnować - mówiła w Dwójce dr Joanna Guze.
rozwiń zwiń