REKLAMA

Konkurs Chopinowski. Nie myj rąk w śniegu!

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 15:00
- Większość konkursów nie wypadła dla mnie pomyślnie. Ale dzięki temu dużo się nauczyłem i mogłem tę wiedzę przekazać studentom - mówił prof. Andrzej Jasiński, juror XVII Konkursu Chopinowskiego.
Audio
  • Jurorzy XVII Konkursu Chopinowskiego. Sylwetka prof. Andrzeja Jasińskiego (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Prof. Andrzej Jasiński (na zdj.) wykształcił wielu pianistów, m.in. Krystiana Zimermana i Zbigniewa Raubo
Prof. Andrzej Jasiński (na zdj.) wykształcił wielu pianistów, m.in. Krystiana Zimermana i Zbigniewa Raubo Foto: Tomasz Jurgielewicz (tomjur.com)/lic. CC BY-SA 3.0/Wikimedia commons

W roku 1960 nasz bohater zdobył - ku własnemu zdziwieniu - I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Marii Canals w Barcelonie. Ów sukces poprzedzony był jednak dwoma gorzkimi porażkami. W 1958 roku, dwa tygodnie przed Konkursem im. George Enescu w Bukareszcie, skaleczył palec i nie mógł ćwiczyć. Rok później świetnie przygotował się fizycznie i psychicznie do Konkursu Chopinowskiego. Tym razem zgubiła go lekkomyślność. - W Filharmonii Narodowej nie było bieżącej wody. Umyłem więc ręce w śniegu i nie zdążyłem ich przed występem rozgrzać - wspominał po latach z uśmiechem.

Spośród wielu artystycznych wojaży prof. Jasińskiego, najbardziej w przygody obfitowały wyjazdy do Związku Radzieckiego. Pewnego razu zamiast na własny recital trafił na... Syberię.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzi: Anna Skulska

Goście: prof. Andrzej Jasiński, Alicja Paleta-Bugaj, Piotr Paleczny, Zbigniew Raubo i Krystian Zimerman (pianiści)

Data emisji: 8.09.2015

Godzina emisji: 21.45

W jury XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, któremu przewodzi prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, obok zwycięzców i laureatów głównych nagród poprzednich edycji Konkursu (m.in. Marthy Argerich, Adama Harasiewicza, Garricka Ohlssona, Dang Thai Sona, Yundi Li, Piotra Palecznego, Ewy Pobłockiej, Janusza Olejniczaka) zasiądą także uznani koncertujący pianiści i znakomici pedagodzy.

mm

Czytaj także

Wojciech Świtała: nie róbcie z Chopina towaru!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 09:00
- Polscy pianiści nie muszą być chopinistami. Nie warto grać tej muzyki na siłę, nawet jeśli to trampolina do kariery - przestrzegał juror Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akiko Ebi i Martha Argerich. Nie podzielił ich Pogorelić

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 14:00
W 1980 roku w Warszawie japońska pianistka zajęła V miejsce. Choć wszystkie oczy zwrócone były wtedy na Ivo Pogorelicia, jej talentu nie przegapiła Martha Argerich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dina Yoffe. Pianistka niczym Michael Jackson

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 10:00
– Czułam się jak bohaterka narodowa – mówiła Dina Yoffe o II nagrodzie w Konkursie Chopinowskim zdobytej 40 lat temu. W tym roku to ona będzie oceniać pianistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paleczny. "Gdy gra, czuję w powietrzu elektryczność"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 10:00
- Ta pianistyka jest nieprawdopodobnie energetyczna, wyrazista, mocna – mówiła o Piotrze Palecznym, zdobywcy III miejsca na Konkursie Chopinowskim w 1970 roku, prof. Alicja Paleta-Bugaj.
rozwiń zwiń