Wojciech Świtała: nie róbcie z Chopina towaru!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 09:00
- Polscy pianiści nie muszą być chopinistami. Nie warto grać tej muzyki na siłę, nawet jeśli to trampolina do kariery - przestrzegał juror Konkursu Chopinowskiego.
Audio
  • Sylwetka znakomitego chopinisty Wojciecha Świtały (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Wojciech Świtała
Wojciech ŚwitałaFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Niestety przed konkursem okazuje się, że wielu pianistów, którzy wcześniej ignorowali Chopina, okazuje się specjalistami od jego muzyki. Ale Chopin bardzo szybko i bezwzględnie obnaża tego typu nieszczerość - wyjaśniał Wojciech Świtała, odwołują się zwłaszcza do zmagań w 2010 roku.

Znakomity pianista opowiadał także m.in. o prywatnym historycznym fortepianie Erarda, który kupił na Allegro, oraz o swoich muzycznych początkach. A debiutował w wieku kilku lat, dyrygując ariami Mozarta i Verdiego.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzą: Róża Światczyńska, Marcin Majchrowski

Goście: Wojciech Świtała (pianista), Michał Pepol (wiolonczelista Royal String Quartet), Szymon Krzeszowiec (skrzypek Kwartetu Śląskiego) i Lech Dudzik (reżyser dźwięku).

Data emisji: 4.05.2015

Godzina emisji: 21:00

mm/mc

Czytaj także

Martha Argerich: wiek przynosi kompleksy

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 12:00
- Gra na fortepianie zmienia się jak ciało... Z czasem coraz mniej jest w niej świeżości - zdradziła słuchaczom Dwójki jedna z najwybitniejszych pianistek naszych czasów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Olejniczak: muzyka polega na opowiadaniu

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 15:00
- Ocenianie gry innych pianistów jest dużo łatwiejsze niż granie samemu. Lepiej słuchać i oceniać przez 12 godzin niż wyjść na estradę na pół godziny - mówił juror Konkursu Chopinowskiego Janusz Olejniczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamyślony buntownik. Chopin Ewy Pobłockiej

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 08:00
– Wciąż szukam swojego Chopina. Im bliżej jestem odpowiedzi, tym bardziej się ona oddala – mówiła pianistka Ewa Pobłocka, jurorka Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

15 Polaków w Konkursie Chopinowskim!

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2015 15:00
W audycji "Chopin osobisty" podsumowaliśmy zakończone eliminacje: wysłuchaliśmy nagrań najciekawszych uczestników, rozmów z pianistami oraz komentarzy jurorów.
rozwiń zwiń