Prof. Białynicki-Birula. Fizyka jako sposób na życie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 13:00
- Byłem w liceum mechanicznym, ale dzięki temu, że zwyciężyłem w olimpiadzie fizycznej, otworzyła mi się droga na studia - wspominał prof. Iwo Białynicki-Birula, autor przełomowych osiągnięć w dziedzinie elektrodynamiki, optyki kwantowej i fizyki atomowej.
Audio
  • Prof. Białynicki-Birula. Fizyka jako sposób na życie (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Dokonania prof. Iwo Białynickiego-Biruli stanowią wybitny wkład w naukę światową i wiedzę o właściwościach światła. W 2014 r. został on uhonorowany Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk matematyczno-fizycznych (zdj. ilustracyjne)
Dokonania prof. Iwo Białynickiego-Biruli stanowią wybitny wkład w naukę światową i wiedzę o właściwościach światła. W 2014 r. został on uhonorowany Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk matematyczno-fizycznych (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/domena publiczna

- Nasza fizyka była swego rodzaju oazą, zideologizowanie było tu trochę stępione – opowiadał gość Dwójki o latach swoich studiów, które przypadły na mroczny czas stalinizmu. Jak podkreślał, atmosferę tę zawdzięczano przede wszystkim postawie prof. Leopolda Infelda. Choć niestety nie obyło się bez charakterystycznych dla tej epoki restrykcji: jedna ze studentek skrytykowała coś na zajęciach z marksizmu-leninizmu i usunięto ją z uczelni…

Jak trafić na studia, które będą nie tylko przyjemnością, ale i dobrym sposobem na życie? Jak prof. Iwo Białynickiemu-Biruli udawało się, mimo urzędniczych reglamentacji, wyjeżdżać za granicę i uczestniczyć w międzynarodowym życiu naukowym? O studiowaniu fizyki w czasach PRL, o rozwiązującym wiele problemów czerwonym telefonie prof. Infelda, o Einsteinie, który "nie był związany z życiem" – w nagraniu rozmowy. Odbyła się ona w mokotowskim mieszkaniu państwa Białynickich-Birulów, wśród obrazów Witkacego.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: prof. Iwo Białynicki-Birula, prof. Zofia Białynicka-Birula oraz (z nagrań archiwalnych) prof. Leopold Infeld

Data emisji: 28.12.2015

Godzina emisji: 21.30

jp/bch

Czytaj także

Michał Heller: Bóg uprawia matematykę

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2015 18:00
- Chciałbym wiedzieć, co to oznacza - skomentował cytat zaczerpnięty z jego własnych pism ks. prof. Michał Heller. Zapraszamy do obejrzenia wykładu "Gdy przestrzeń była Bogiem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teoria względności. "Einstein nie wymyślił jej od początku"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 21:00
- Cały program szczególnej teorii względności właściwie został sformułowany przez Henriego Poincarégo. Einstein w genialny sposób pociągnął to dalej – podkreślał w Dwójce prof. Jerzy Lewandowski.
rozwiń zwiń