"Kieślowski uczył się życia sam, robiąc filmy"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 12:00
To wypowiedź amerykańskiej badaczki twórczości polskiego reżysera - Annette Insdorf, którą przypomniał dokumentalista Krzysztof Wierzbicki. Krzysztofa Kieślowskiego wspominaliśmy w związku z przypadającą 13 marca 20. rocznicą jego śmierci.
Audio
  • Przyjaciele i współpracownicy wspominają Krzysztofa Kieślowskiego (Opowieści o zmroku/Dwójka)
Krzysztof Kieślowski (z lewej) na planie filmu Amator
Krzysztof Kieślowski (z lewej) na planie filmu "Amator"Foto: PAP/CAF-Witold Rozmysłowicz

Kluczowy przełom w karierze i życiu wybitnego reżysera znalazł odzwierciedlenie w losach bohatera jego filmu "Amator". - Postać grana przez Jerzego Stuhra odkrywa, że swoim "kinem krytycznym" może krzywdzić ludzi. Wtedy wykonuje kluczowy gest: kieruje kamerę na siebie. Nie robi już filmów o tym, jak jest, tylko o swojej przygodzie z życiem. Znajduje wyjście z pułapki systemu, pokazując samą pułapkę - wyjaśnił stały współpracownik Kieślowskiego Krzysztof Wierzbicki.

W audycji przypomnieliśmy też fragmenty ostatniego spotkania twórcy "Dekalogu" z publicznością, podczas którego Kieślowski wyjaśniał, dlaczego porzucił dokumenty na rzecz filmów fabularnych.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Autorki reportażu: Anna Fuksiewicz

Rozmówcy: Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi (reżyserzy), Krzysztof Wierzbicki (dokumentalista), Tadeusz Sobolewski (krytyk filmowy), Jerzy Stuhr, Zbigniew Zamachowski (aktorzy), Krzysztof Piesiewicz, Stanisław Zawiśliński (scenarzyści)

Data emisji: 14.03.2016

Godzina emisji: 22.00

mm/mc

Czytaj także

Dlaczego Kieślowski nakręcił "Dekalog"?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 13:30
W końcu lat 80. Krzysztof Piesiewicz powiedział reżyserowi: "powinieneś sfilmować Dekalog". Kieślowski odparł "oczywiście to jest okropny pomysł".
rozwiń zwiń