Dlaczego Kieślowski nakręcił "Dekalog"?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 13:30
W końcu lat 80. Krzysztof Piesiewicz powiedział reżyserowi: "powinieneś sfilmować Dekalog". Kieślowski odparł "oczywiście to jest okropny pomysł".
Audio
  • Dlaczego Krzysztof Kieślowski nakręcił "Dekalog"? (Inny stan skupienia/Dwójka)
Jerzy Stuhr i Zbigniew Zamachowski podczas realizacji filmu Dekalog w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego
Jerzy Stuhr i Zbigniew Zamachowski podczas realizacji filmu "Dekalog" w reżyserii Krzysztofa KieślowskiegoFoto: PAP/CAF - Witold Rozmysłowicz

Słynny cykl filmów telewizyjnych został właśnie - 25 lat po premierze - wydany w wersji odnowionej cyfrowo. – Siła "Dekalogu" w ogóle się nie zestarzała – stwierdził prawosławny teolog Michał Klinger. – Dziś być może jest nawet większa niż 25 lat temu, bo oczyszczona z realiów późnego PRL – dodał.

Krzysztof Kieślowski, początkowo niechętny pomysłowi, stworzył w końcu dzieło nieoczywiste, którego interpretacja wciąż przysparza trudności. Odczytanie religijne narzuca się samo, ale może prowadzić do kontrowersyjnych wniosków. Zauważył to historyk filmu Rafał Marszałek, odnosząc się do jednego z tekstów Michała Klingera z tomu "Kino Krzysztofa Kieślowskiego".

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia 

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Michał Klinger (prawosławny teolog i dyplomata), Rafał Marszałek (historyk kina), Tadeusz Lubelski (historyk kina)

Data emisji: 16.12.2015

Godzina: 21.30

mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Petrycki: Kieślowski nie kręciłby dziś filmów...

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 23:00
"Etatowy" operator kina moralnego niepokoju bierze udział, jako współreżyser dokumentu "Powrót Agnieszki H.", w konkursie Warsaw Screenings Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W Dwójce opowiadał m. in. o współpracy z Agnieszką Holland i Krzysztofem Kieślowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łódzka filmówka. Czy dalej budzi talenty?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 17:00
Najsłynniejsza w Polsce szkoła filmowa. Legendarne miejsce, gdzie zaczynali mistrzowie. Jaka jest jej dzisiejsza kondycja?
rozwiń zwiń

Czytaj także

120 lat seansów. Jak film znalazł się w sali kinowej?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 15:00
Z początku kino było rozrywką plebejską. Filmy wyświetlano w budach i namiotach, w zaborze rosyjskim zaś w tzw. bałaganach. Ale ten stan nie trwał długo.
rozwiń zwiń