"Kiedyś byłem cichociemnym". Opowieść Aleksandra Tarnawskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 13:00
– Sam skok był nieważny. Ważne było, co będzie na dole. Skakało się jakby w inny świat – mówił Aleksander Tarnawski, jeden z 316 skoczków zrzuconych do Polski między lutym 1941 a grudniem 1944 r.
Audio
  • "Kiedyś byłem cichociemnym". Opowieść Aleksandra Tarnawskiego (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Szkolenie spadochronowe cichociemnych w Wielkiej Brytanii
Szkolenie spadochronowe cichociemnych w Wielkiej BrytaniiFoto: NAC

Kiedy Bartosz Panek i Aleksander Tarnawski spotkali się po raz pierwszy, na początku kwietnia, bohater reportażu był jednym z dwóch żyjących cichociemnych. Dziś jest ostatnim...

Kpt. Aleksander Tarnawski przybył do okupowanej ojczyzny w połowie 1944 roku i rozpoczął służbę w Okręgu Nowogródzkim AK. We wrześniu 2014 r. powtórzył skok ze spadochronem w tandemie, w towarzystwie żołnierza Jednostki Grom, która kultywuje etos cichociemnych.

W Dwójce Aleksander Tarnawski opowiadał m.in. o tym skoku, o swoim życiu prywatnym i wojskowym, a także o tym, co uważa za swoje osiągnięcie i dlaczego nie czuje się bohaterem.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Tytuł reportażu: "Kiedyś byłem cichociemnym"

Przygotował: Bartosz Panek

Gość: Aleksander Tarnawski

Data emisji: 16.05.2015

Godzina emisji: 21.30

mc

Czytaj także

"Cichociemni to dwa żołnierskie pokolenia"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 17:00
- Przyjęło się mówić o cichociemnych jako formacji, ale to nie była żadna formacja, tylko rzesza żołnierzy, którzy ochotniczo podjęli się służby w kraju - mówił w Dwójce historyk prof. Marek Ney-Krwawicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Stefan Bałuk "Starba" – archetypiczny cichociemny

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 15:01
- To byli i wciąż jeszcze są ludzie metrykalnie od nas dużo starsi. Jednak gdy się z nimi rozmawia, mentalnie i umysłowo niczym nam, młodym nie ustępują. Gen. Bałuk był typowym przedstawicielem tego pokolenia - mówi Grzegorz Hanula z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Zawacka - jedyna kobieta wśród cichociemnych

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 13:20
Spośród kilkunastu ochotniczek, które rozpoczęły kurs przygotowujący do służby w szeregach cichociemnych jedyną, która go ukończyła była Elżbieta Zawacka ps. "Zo".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Piwnik "Ponury" - jedna z najbarwniejszych postaci polskiego podziemia

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 14:02
- To był człowiek, który miał duszę partyzanta. To był człowiek akcji, człowiek czynu - powiedział w radiowej Jedynce historyk Grzegorz Hanula.
rozwiń zwiń