X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Cichociemni to dwa żołnierskie pokolenia"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 17:00
- Przyjęło się mówić o cichociemnych jako formacji, ale to nie była żadna formacja, tylko rzesza żołnierzy, którzy ochotniczo podjęli się służby w kraju - mówił w Dwójce historyk prof. Marek Ney-Krwawicz.
Audio
  • Cichociemni. Jedyna taka formacja na świecie (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Gen. Władysław Sikorski w ośrodku szkoleniowym cichociemnych w Audley End dekoruje żołnierzy
Gen. Władysław Sikorski w ośrodku szkoleniowym cichociemnych w Audley End dekoruje żołnierzyFoto: Wikipedia/domena publiczna

Szkoleni w Wielkiej Brytanii, a następnie przerzucani do okupowanej Polski, cichociemni byli odpowiedzią na konkretne zapotrzebowanie Armii Krajowej. - To nie było tak, że jechał ten, co chciał. Wysyłano przede wszystkim żołnierzy, którzy mieli pomóc przygotować powstanie powszechne. Nacisk kładziono na cichociemnych szkolonych do działań dywersyjnych i specjalistów od łączności - wyjaśniał historyk.

Profesor Ney-Krwawicz podkreślał, że wśród 316 żołnierzy wysłanych do Polskich, znaleźli się przedstawiciele dwóch wojskowych pokoleń. - Najstarszy był urodzony w 1888 roku gen. Tadeusz Kossakowski, najmłodszym był urodzony 1925 roku Kazimierz Śliwa.

Aktywność cichociemnych nie ograniczyła się do samej wojny. W audycji mówiliśmy o ich zasługach dla III Rzeczpospolitej. Usłyszeliśmy także nagrania wypowiedzi gen. Elżbiety Zawackiej ps. "Zo", jedynej kobiety wśród cichociemnych, oraz gen. Stefana Bałuka ps. "Starba". 

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzenie: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Marek Ney-Krwawicz (historyk)

Data emisji: 27.02.2016

Godzina emisji: 16.00

bch/gs

Komentarze1
aby dodać komentarz
agnieszka.ostoja2016-03-01 11:57 Zgłoś
Znak Cichociemnych u Walentynowicza zamówił osobiście i na własny koszt mjr Jan Górski a nie M. Kalenkiewicz jak twierdzi pan profesor w tej audycji. Źródła wprost to wskazują. Ot choćby Jędrzej Tucholski " Spadochroniarze" s. 69 Instytut Wydawniczy PAX Warszawa 1991.

Czytaj także

Elżbieta Zawacka: byłam jedyną cichociemną

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 06:00
Kiedy wylądowała w Polsce, oczekujący byli zszokowani, że spadochroniarzem jest kobieta. Elżbieta Zawacka zaskakiwała przez całe życie: odwagą, energią i niezwykłą pogodą ducha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Iglewski - szczęśliwy trzynasty skok

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 06:07
- Może to brzmi patetycznie, ale pierwsze co zrobiłem po skoku, to ucałowałem naszą, polską ziemię - wspominał Antoni Iglewski, cichociemny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Chciuk lepszy niż agent 007?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 15:00
W nowym cyklu audycji "Niepatroni" rozmawiamy o zapomnianych postaciach XX-wiecznej historii Polski. - Opowiadania o Tadeuszu Chciuku to lektura ciekawsza niż "James Bond" - mówi Lechosław Gawlikowski, dziennikarz RWE.
rozwiń zwiń