Włodzimierz Pawlak. Dzienniki malarza-rozbitka

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 13:30
– Wymyśliłem "Dzienniki" tak jak Robinson Crusoe, który na bezludnej wyspie w którymś momencie zaczął martwić się o czas – mówił malarz o serii swoich najbardziej znanych obrazów.
Audio
Włodzimierz Pawlak
Włodzimierz PawlakFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

witkacy.jpg
"Krótko mówiąc sztuka". Cykl audycji o sztuce współczesnej

– Paweł Sosnowski mówi, że Opałka to jeden obraz, od pierwszego do ostatnie dzieła, a ja jestem malarzem obrazu codziennego. Każdy obraz jest u mnie osobny – powiedział Włodzimierz Pawlak. – Moje "Dzienniki" wątpią. Obrazy liczone Opałki nie wątpiły, bo były skazane na koniec, a moje nie są. Moje są skazane na walkę z końcem – tłumaczył.

Malarz opowiadał w Dwójce o tym, jaki ma kłopot ze swoimi "Dziennikami", dlaczego jedne z nich powstają w jeden dzień, inne zaś przez trzy miesiące, kiedy poprawia już gotowe dzieła, w jaki sposób obrazy pięknieją z czasem, a także wspomniał m.in. o chorobie zawodowej, czyli zapaleniu oskrzeli, przez które sam przed sobą musi chować klucz do pracowni.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz-Kalinowska

Goście: Włodzimierz Pawlak (malarz), Paweł Kowalewski (malarz), Ryszard Grzyb (malarz), Paweł Sosnowski (założyciel galerii Propaganda)

Data emisji: 18.09.2017

Godzina emisji: 21.30

mc/mz

Czytaj także

"Vertumnus". Rzymskie bóstwo na płótnie mistrza

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 16:00
W audycji rozmawialiśmy o dziele Giuseppe Arcimboldiego - włoskiego malarza, który tworzył na dworach w Wiedniu i Pradze oraz w Mediolanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolor ma siłę, zapach i poglądy

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 15:20
W audycji "Kwadrans bez muzyki" rozmawialiśmy o "Chromie. Księdze kolorów" cenionego brytyjskiego reżysera i malarza Dereka Jarmana.
rozwiń zwiń