"Spędziłem wiele pięknych chwil w teatrze radiowym"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 13:30
– Pierwsze moje kontakty z radiem to było czytanie poezji i opowiadań. Potem pojawiły się słuchowiska – wspominał Jerzy Trela, aktor wyróżniony nagrodą Wielki Splendor 2017.
Audio
  • Sylwetka Jerzego Treli, laureata nagrody Wielkiego Splendora 2017 (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Jerzy Trela
Jerzy TrelaFoto: PAP/Adam Warżawa

Twórca niezapomnianych ról w spektaklach Teatru Polskiego Radia podzielił się laurem z aktorką Elżbietą Kijowską. Ponadto aktorowi i reżyserowi Janowi Englertowi przyznano Splendora Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego, zaś Honorowym Wielkim Splendorem wyróżniono Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Tele-Splendora im. Włodzimierza Ławniczaka otrzymał autor muzyki do filmów, spektakli i słuchowisk Krzysztof Ścierański.


splendory kijowska 1200.jpg
"Głos też się uśmiecha". Elżbieta Kijowska w radiu

W Dwójce Jerzy Trela opowiadał m.in. o specyfice występowania w radiu. – Żeby nawiązać kontakt ze słuchaczem, trzeba w miarę w swoich możliwości jak najprawdziwiej podawać tekst. Jeżeli człowiek nie ogląda, tylko słucha, jest bardziej wyczulony na każdy fałsz – powiedział. Aktor nie raz musiał sprostać temu trudnemu zadaniu - wśród ról, które kreował, znalazła się nawet postać Boga...

W audycji wysłuchaliśmy także opowieści przyjaciół Jerzego Treli, którzy zwracali uwagę m.in. na to, jak na jego aktorstwo wpływa jego "sztywna sylwetka", a także na jego uczciwość w życiu prywatnym i zawodowym oraz "dokładność w relacjach z innymi ludźmi".

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Jerzy Trela, Anna Polony i Anna Dymna (aktorzy), Józef Opalski (reżyser teatralny), Beata Guczalska (autorka biografii Jerzego Treli)

Data emisji: 4.12.2017

Godzina emisji: 21.30

mc/mko

Czytaj także

Jan Englert wspomina swoje role w Teatrze Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 16:08
W Teatrze Polskiego Radia laureat radiowego Splendora Splendorów zagrał w 700 słuchowiskach, więc nie można się dziwić, że niektórych nie pamięta. Ale jest jedno, które zapadło w mu pamięć i którego do dziś się wstydzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Polskiego Radia wręczył nagrody Wielkiego Splendora 2017

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 21:05
Teatr Polskiego Radia wręczył – już po raz 30. – swoje najważniejsze wyróżnienia, czyli nagrody Wielkiego Splendora dla wybitnych twórców teatru radiowego. W gali uczestniczyli m.in. przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, prezes Polskiego Radia Jacek Sobala i wiceprezes Mariusz Staniszewski.
rozwiń zwiń