X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gugul - kultowy pan od polskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 16:00
- To był typ inteligenta z drugiej połowy XIX wieku, przychodził i oferował siebie jako guru - tak w reportażu Bartosza Panka legendarnego polonistę, Ireneusza Gugulskiego wspominali jego wychowankowie.
Audio
  • Gugul - reportaż o Ireneuszu Gugulskim autorstwa Bartosza Panka
VI LO im. Tadeusza Reytana w Warszawie
VI LO im. Tadeusza Reytana w WarszawieFoto: Wikipedia/Mzungu

Był niewielkiego wzrostu, co dodatkowo uwypuklała jego zgarbiona sylwetka. Łysiejący, z brodą. Jednym przypominał Lenina, innym Dostojewskiego. Wszyscy jednak ulegali jego niesamowitej charyzmie i demonicznemu czarowi. - Już pierwszą lekcję zaczął od zdania, że naszą współpracę będziemy opierali na zasadzie wzajemnego zaufania i zrozumienia. To był pierwszy raz, kiedy jakiś dorosły tak do nas mówił - wspominał Ireneusza Gugulskiego dziennikarz Jerzy Sosnowski.

Ale nie tylko lekcjami w warszawskim liceum im. Tadeusza Rejtana Gugul zapewnił sobie wieczną pamięć swoich uczniów. Wartościom przekazywanym w czasie zajęć pozostawał wierny w życiu codziennym. Wiosną 1968 roku, jako jeden z czterech pedagogów, wstrzymał się od głosowania nad rezolucją nauczycieli mokotowskich, potępiających Związek Literatów Polskich za obronę "Dziadów" Adama Mickiewicza w inscenizacji Kazimierza Dejmka. W 1977 roku podpisał wniosek o powołanie sejmowej komisji nadzwyczajnej do zbadania przebiegu protestów i represji w Radomiu oraz Ursusie w czerwcu 1976. Za swą działalność był wielokrotnie karany zsyłkami do innych szkół, a w czasie stanu wojennego został uwięziony w ośrodku internowania.

W reportażu Bartosza Panka niezwykłego polonistę wspominają jego bliscy - żona Cecylia, córka Zofia i syn Marcin; dominikanin ojciec Jacek Salij, Antoni Pawlak i Andrzej Celiński - współinternowani w Jaworzu - oraz uczniowie: Włodzimierz Bolecki, Wojciech Fałkowski, Jan Walewski, Jerzy Sosnowski, Paweł Stępień, Stanisław Falkowski, Grzegorz Senatorski, Maciej Stanecki, Wojciech Tuleja oraz Marta Umińska, która zarejestrowała fragmenty lekcji prowadzonych przez Ireneusza Gugulskiego.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania reportażu.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zygmunt Kubiak: istotą Europy jest wędrowanie

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 15:30
– Kultura europejska to kultura wędrowców. Nie jest zamknięta w jednym etnicznym zaścianku, lecz otwarta ku różnym ludom i innym kulturom – mówił w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia Zygmunt Kubiak. W Dwójce wspominaliśmy pisarza w związku z 10. rocznicą śmierci przypadającą 19 marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poetka, która była Syrenką. Stulecie Krystyny Krahelskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 12:00
Bohaterką "Opowieści po zmroku" będzie Krystyna Krahelska - poetka, pieśniarka, autorka powstańczej piosenki "Hej, chłopcy, bagnet na broń". Jej wizerunek na zawsze utrwaliła rzeźbiarka Ludwika Nitschowa w postaci warszawskiej Syrenki. 24 marca to dzień setnych urodzin Krystyny Krahelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moja góra, czyli o fenomenie wspinaczki

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 09:10
W poniedziałkowy wieczór przypomnimy słynny reportaż Macieja Drygasa z muzyką Pawła Szymańskiego, zrealizowany na zamówienie Programu 2 Polskiego Radia w 2001 roku.
rozwiń zwiń