REKLAMA

Gugul - kultowy pan od polskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 16:00
- To był typ inteligenta z drugiej połowy XIX wieku, przychodził i oferował siebie jako guru - tak w reportażu Bartosza Panka legendarnego polonistę, Ireneusza Gugulskiego wspominali jego wychowankowie.
Audio
  • Gugul - reportaż o Ireneuszu Gugulskim autorstwa Bartosza Panka
VI LO im. Tadeusza Reytana w Warszawie
VI LO im. Tadeusza Reytana w WarszawieFoto: Wikipedia/Mzungu

Był niewielkiego wzrostu, co dodatkowo uwypuklała jego zgarbiona sylwetka. Łysiejący, z brodą. Jednym przypominał Lenina, innym Dostojewskiego. Wszyscy jednak ulegali jego niesamowitej charyzmie i demonicznemu czarowi. - Już pierwszą lekcję zaczął od zdania, że naszą współpracę będziemy opierali na zasadzie wzajemnego zaufania i zrozumienia. To był pierwszy raz, kiedy jakiś dorosły tak do nas mówił - wspominał Ireneusza Gugulskiego dziennikarz Jerzy Sosnowski.

Ale nie tylko lekcjami w warszawskim liceum im. Tadeusza Rejtana Gugul zapewnił sobie wieczną pamięć swoich uczniów. Wartościom przekazywanym w czasie zajęć pozostawał wierny w życiu codziennym. Wiosną 1968 roku, jako jeden z czterech pedagogów, wstrzymał się od głosowania nad rezolucją nauczycieli mokotowskich, potępiających Związek Literatów Polskich za obronę "Dziadów" Adama Mickiewicza w inscenizacji Kazimierza Dejmka. W 1977 roku podpisał wniosek o powołanie sejmowej komisji nadzwyczajnej do zbadania przebiegu protestów i represji w Radomiu oraz Ursusie w czerwcu 1976. Za swą działalność był wielokrotnie karany zsyłkami do innych szkół, a w czasie stanu wojennego został uwięziony w ośrodku internowania.

W reportażu Bartosza Panka niezwykłego polonistę wspominają jego bliscy - żona Cecylia, córka Zofia i syn Marcin; dominikanin ojciec Jacek Salij, Antoni Pawlak i Andrzej Celiński - współinternowani w Jaworzu - oraz uczniowie: Włodzimierz Bolecki, Wojciech Fałkowski, Jan Walewski, Jerzy Sosnowski, Paweł Stępień, Stanisław Falkowski, Grzegorz Senatorski, Maciej Stanecki, Wojciech Tuleja oraz Marta Umińska, która zarejestrowała fragmenty lekcji prowadzonych przez Ireneusza Gugulskiego.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania reportażu.

Czytaj także

Zygmunt Kubiak: istotą Europy jest wędrowanie

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 15:30
– Kultura europejska to kultura wędrowców. Nie jest zamknięta w jednym etnicznym zaścianku, lecz otwarta ku różnym ludom i innym kulturom – mówił w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia Zygmunt Kubiak. W Dwójce wspominaliśmy pisarza w związku z 10. rocznicą śmierci przypadającą 19 marca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poetka, która była Syrenką. Stulecie Krystyny Krahelskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 12:00
Bohaterką "Opowieści po zmroku" będzie Krystyna Krahelska - poetka, pieśniarka, autorka powstańczej piosenki "Hej, chłopcy, bagnet na broń". Jej wizerunek na zawsze utrwaliła rzeźbiarka Ludwika Nitschowa w postaci warszawskiej Syrenki. 24 marca to dzień setnych urodzin Krystyny Krahelskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moja góra, czyli o fenomenie wspinaczki

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 09:10
W poniedziałkowy wieczór przypomnimy słynny reportaż Macieja Drygasa z muzyką Pawła Szymańskiego, zrealizowany na zamówienie Programu 2 Polskiego Radia w 2001 roku.
rozwiń zwiń