Aktor, mąż, potwór. 25 lat bez Tadeusza Łomnickiego

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 13:00
– Mam ochotę zanotować swoją prawdę, która jest być może prawdą małostkową, ale chcę odtworzyć w miarę wiernie różne rzeczy, tak jak je zapamiętałam – mówiła w archiwalnych reportażu aktorka Maria Bojarska, ostatnia żona Łomnickiego.
Audio
  • Aktor, mąż, potwór. 25 lat bez Tadeusza Łomnickiego (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Tadeusz Łomnicki w 1981 r.
Tadeusz Łomnicki w 1981 r.Foto: PAP/Leszek Łożyński

Tadeusz Łomnicki zmarł 25 lat temu - 22 lutego 1992 roku. – Nie ma się pojęcia, co zostaje po człowieku. Zostały zatemperowane przez niego ołówki, w kilka lat po śmierci znalazłam jego rzęsę na kroplach do oczu. I ona wciąż żyje, bo co z nią zrobić? Wyrzucić? – powiedziała Maria Bojarska, oprowadzając słuchaczy po domu, w którym mieszkała wraz z wybitnym aktorem.

Jeszcze niedawno jednymi z elementów mieszkania była wisząca na ścianie szabla Wołodyjowskiego oraz marynarka na krześle w kuchni, którą aktor wieszał tam zawsze po powrocie z teatru i która wisiała tam wiele lat po jego śmierci. – Raz ją miałam na sobie. Czułam jakąś bliskość fizyczną, czułam, jakby Tadeusz mnie obejmował. A ponieważ cały świat wie o tym, że przez pewien czas nadużywałam alkoholu, mogę dziś powiedzieć bez wstydu, że gdy alkoholu było za dużo, zaczynałam rozmowy z marynarką na krześle – wspominała.

Maria Bojarska mówiła też m.in. o dramatycznych momentach wspólnego życia z Tadeuszem Łomnickim. Stwierdziła, że zależnie od nastroju mogłaby bardzo różnie przedstawić tę historię. 

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Tytuł reportażu: "Wdowa"

Autorka reportażu: Anna Sekudewicz

Data emisji: 20.02.2017

Godzina emisji: 21.30

mc/jp

Czytaj także

"Holoubek to dowód na istnienie Boga"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 17:00
Piotr Fronczewski... debiutował niedawno w roli reżysera. W spektaklu "Ja, Feuerbach" Teatru Ateneum odnaleźć można podobno ślady wpływu, jaki wywarł na niego Gustaw Holoubek. - Jestem wyznawcą i czcicielem słowa - wyjaśnił Piotr Fronczewski w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisława Celińska po jasnej stronie życia

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 19:00
- Każdemu może być szczęśliwym – przekonywała w radiowej Dwójce wybitna aktorka, której album "Atramentowa" uzyskał w ciągu kilku miesięcy status Platynowej Płyty.
rozwiń zwiń