X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Świeże jaja od rolnika? Kupując je łamiesz prawo!

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 14:00
- Sadowniczka spod Grójca powiedziała mi, że może sprzedać jabłko, ale gdyby je przekroiła, to będzie mieć kłopot - o prawnych problemach z obrotem żywnością w Polsce opowiadała Dorota Nygren.
Audio
  • Dorota Nygren o kłopotach rolników z obrotem żywnością i produktami rolnymi. Rozmawia Łukasz Modelski (Droga przez mąkę/Dwójka)
Kupowanie jajek u gospodarzy, którzy hodują kury wielu Polakom wydaje czymś naturalnym. Na razie jednak przepisy tego jednak zabraniają.
Kupowanie jajek u gospodarzy, którzy hodują kury wielu Polakom wydaje czymś naturalnym. Na razie jednak przepisy tego jednak zabraniają.Foto: Ylvers/Pixabay

Chcemy jeść "slow", kupować żywność "od rolnika", poznawać lokalne smaki. Cenimy cydr od drobnych producentów, sery zagrodowe, domowe wędliny. Niestety, w większości wypadków, jedząc... łamiemy prawo. Bo na przykład wędząc złowionego na wędkę okonia, nasz rybak uprawia "przetwórstwo rybne". A sadownik, sprzedając jabłko przekrojone na pół - staje się "zakładem przetwórstwa owoców".

- Sami sobie stworzyliśmy nieżyciowy system - mówiła w Dwójce Dorota Nygren z Informacyjnej Agencji Radiowej, która przeprowadziła dziennikarskie śledztwo w sprawie kuriozalnych przepisów, np. takich, w myśl których jajka możemy kupować tylko na targu albo w sklepie, a ryby niesprzedane w dniu złowienia rolnik musi... utylizować.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzenie: Łukasz Modelski

Gość: Dorota Nygren (dziennikarka IAR)

Data emisji: 28.03.2015

Godzina emisji: 11.30

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Curnonsky. Smakosz samobójca?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 14:00
- Curnonsky zalecał, by nigdy nie nadskakiwać piękności, która nie jest łakoma, bo popełni się nie tylko błąd psychologiczny, ale i fizjologiczny - o francuskim "Księciu Smakoszy" opowiadała Ewa Wieleżyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki głód we włoskim raju

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 16:00
- Także w dziedzinie "kuchni ubogiej" neapolitańczycy pokazali wybitny talent do improwizacji - powiedział smakosz Tomasz Prange-Barczyński po lekturze pamiętnika Normana Lewisa z okupowanych Włoch.
rozwiń zwiń