Zmarli lubią słodycze. Día de Muertos w Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 12:00
– Słodycze w kształcie czaszek to kwintesencja kultury, w której życie jest słodkie, a śmierć to tylko pewien etap – mówił Piotr Grajewski, znawca kuchni meksykańskiej.
Audio
  • Día de Muertos, czyli radosne meksykańskie święto zmarłych (Droga przez mąkę/Dwójka)
Formowane z cukru lub czekolady słodycze w kształcie ludzkiej czaszki to jedna z podstawowych potraw jedzonych podczas Da de Muertos
Formowane z cukru lub czekolady słodycze w kształcie ludzkiej czaszki to jedna z podstawowych potraw jedzonych podczas Día de MuertosFoto: Eneas De Troya/flickr/CC BY SA 2.0

Czym raczyli się święci?
1e044171-6a6d-4ada-9aed-0040b95d9e1e.jpg
Błogosławione menu

Día de Muertos zaczyna się 31 października i trwa do Zaduszek. Święto powstało z połączenia przedchrześcijańskiej tradycji meksykańskich plemion i katolicyzmu, który przywieźli na ich ziemię Hiszpanie. Przed ich przybyciem święto zmarłych odbywało się w sierpniu i trwało cały miesiąc. Lecz - podobnie jak dziś - był to czas zabawy i cieszenia się życiem.

– Meksykanie nie myślą o śmierci. Meksykanie myślą o życiu – tłumaczył Piotr Grajewski. – Śmierć jest częścią cyklu. Nie wzbudza w nich przerażenia, lecz refleksję – dodał, opowiadając m.in. o tym, co je się w Meksyku podczas Día de Muertos i jak wygląda "menu zmarłych".

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę 

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Piotr Grajewski (finansista, podróżnik, znawca kuchni Tex-Mex)

Data emisji: 7.11.2015

Godzina emisji: 12.00

mc/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dia de los Muertos. Dzień Zmarłych w Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 03:39
W Meksyku śmierć jest jednym z najważniejszych elementów kultury, więc Dzień Zmarłych, Dia de los Muertos, jest obchodzony w szczególny sposób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dia de los Muertos - dzień, w którym spotykamy tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 12:00
Nie wszystkie zwyczaje, związane ze śmiercią, są smutne i pełne powagi. Nieodłącznym elementem meksykańskiego Dia de los Muertos, czyli Dnia zmarłych, jest śpiewanie, radość i wspólne, rodzinne biesiadowanie. W tym dniu bowiem żyjący mogą znów spotkać krewnych, którzy dawno już odeszli.
rozwiń zwiń