Dia de los Muertos - dzień, w którym spotykamy tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 12:00
Nie wszystkie zwyczaje, związane ze śmiercią, są smutne i pełne powagi. Nieodłącznym elementem meksykańskiego Dia de los Muertos, czyli Dnia zmarłych, jest śpiewanie, radość i wspólne, rodzinne biesiadowanie. W tym dniu bowiem żyjący mogą znów spotkać krewnych, którzy dawno już odeszli.
Audio
  • Jak obchodzone jest w Meksyku święto Dia de los Muertos? - materiał Martyny Ogonek (Czwórka/Tędy po trendy)
W trakcie Dia de los Muertos dziewczęta przebierają się za postać królowej Katriny
W trakcie Dia de los Muertos dziewczęta przebierają się za postać królowej KatrinyFoto: PAP/Evy Raes

Mieszkańcy Ameryki Środkowej lubią świętować rodzinnie i kolorowo. Dia de los Muertos, czyli Dzień Zmarłych jest ku temu okazją. Święto to obchodzone jest 1 i 2 listopada głównie w Meksyku i Ameryce Centralnej, lecz zakorzeniło się również w wielu miejscowościach w USA. - To kult wesoły i radosny, bo w czasie tego święta ludzie mogą znów spotkać się ze swoimi bliskimi, którzy odeszli - opowiada Justyna Kępka, przewodniczka po krajach Ameryki Łacińskiej

W Meksyku nie tylko stosunek do śmierci jest inny niż w Europie, dlatego również cmentarze zdecydowanie różnią się od tych w naszej części świata. - Groby są kolorowe, często w kolorach pastelowych, ozdobione malowidłami, przedstawiającymi sceny z życia zmarłych - opowiada Kępka.

Rzeźba
Rzeźba Katriny
/źr.wikimedia/fot.Dominik

W trakcie Dia de los Muertos przez ulice miast przetaczają się barwne korowody i parady. Ludzie przebierają się za kościotrupy. - To charakterystyczna postać królowej Katriny - kobiety-kościotrupa w długiej sukni - opowiada ekspertka. - Wszędzie jest także mnóstwo kwiatów.

Czytaj także: Meksyk - starożytna kultura Majów i święca Coca-Cola

Tradycja związana jest również z jedzeniem. - Posiłki zanoszone są często na groby, bo ludzie ci wierzą, że przywołane dusze zmarłych, świętują wraz z tymi, którzy pozostali na ziemi.

Jaką rolę w tej tradycji odgrywa tequila? By dowiedzieć się więcej, posłuchaj nagrania materiału Martyny Ogonek z audycji "Tędy po trendy" .

(kd,tj)

Czytaj także

Mariachi, tequila i piękne kobiety z Guadalajary

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 18:18
- Guadalajara to drugie co do wielkości miasto w Meksyku, które łączy w sobie wszystko i jest kolebką tradycji, kultury i kuchni - mówi Wojciech Łopatkiewicz z Ambasady Meksyku w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dokąd na wakacje? Meksyk to właściwy kierunek

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 10:00
Podróż marzeń to wycieczka, podczas której nic nas nie ogranicza - ani czas, ani pieniądze. To opinia słuchaczy Czwórki. Okazuje się jednak, że wspaniałe wakacje można przeżyć mając zarówno ograniczony budżet, jak i dwa tygodnie urlopu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Etno-Czwórka" świętuje Rok Oskara Kolberga. Finał akcji w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 18:00
Cykl specjalnych audycji wyjazdowych Czwórki, wpisujący się w obchody Roku Oskara Kolberga, dobiegł końca. Muzeum Wsi Lubelskiej było ostatnim przystankiem na trasie "Etno-Czwórki".
rozwiń zwiń