Legendarna krytyczka win: obiektywny smak wina to fikcja

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 13:00
- Nasze narzędzia miernicze są zindywidualizowane. Dla jednych pewne składniki wina są niewyczuwalne, dla innych okazują się bardzo gorzkie. Poza tym dwie butelki tego samego wina potrafią się różnić - mówiła w Dwójce Jancis Robinson, brytyjska znawczyni win.
Audio
  • Jancis Robinson o smakowaniu wina (Droga przez mąkę/Dwójka)
Dzienny limit dla degustatora win to 100 próbek. W idealnym świecie byłoby to 40 - mówiła w Dwójce Jancis Robinson (na zdjęciu)
"Dzienny limit dla degustatora win to 100 próbek. W idealnym świecie byłoby to 40" - mówiła w Dwójce Jancis Robinson (na zdjęciu)Foto: PAP/Fredrik von Erichsen

Jedna z najbardziej wpływowych publicystek winiarskich na świecie zdradzała, że opowiadanie, które wino jest dobre, a które złe, stało się już dla niej nudne. O wiele większą wagę przywiązuje do kontekstu każdego trunku. - W winie to naprawdę wielka sprawa znać winiarza, miejsce powstania, jego pomysł na wino. Kiedy już zaczniemy się głębiej zajmować winem, okazuje się, że to znacznie więcej niż tylko płyn - podkreślała.

Jancis Robinson dodawała, że istnieje wiele poziomów picia wina i nie ma w tym żadnego świętokradztwa, gdy oczekujemy od tego trunku jedynie by było w nim trochę alkoholu i nie był paskudny w smaku.

Znawczyni win mówiła też o najciekawszych obecnie regionach winiarskich, wzroście popularności sommelierów, którzy np. w Stanach Zjednoczonych mają status gwiazd filmowych, ale też o chorobach zawodowych krytyków winiarskich. - Trzeba bardzo uważać na mycie zębów tuż po degustacji...

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Jancis Robinson (znawczyni win)

Data emisji: 7.01.2017

Godzina emisji: 10.00

bch/jsz

Czytaj także

"Białe wino nie krzyczy do nas tak głośno"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 12:00
- Jego urok nie jest tak oczywisty jak wina czerwonego - mówił Paweł Gąsiorek, autor książki "Dobre klimaty" poświęconej winu i jego związkom z codziennością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekrety win zrodzonych z wód rzeki Tag

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 11:00
W audycji "Droga przez mąkę" rozmawialiśmy o wielowiekowej tradycji win portugalskich pochodzących z rejonu Tejo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Syropy, kordiały, bittersy. Co barman ma w głowie?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 11:00
– Doświadczony barman powinien znać receptury podstawowych klasyków, czyli od 150 do 200 koktajli – mówił Patryk Kowalski, wicemistrz świata duetów barmańskich.
rozwiń zwiń