REKLAMA

"Márai nadał piciu wina charakter sacrum"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 14:03
- Sandor Márai uważał, że picie wina to moment, kiedy człowiek zostaje sam ze sobą. Chętnie bym z nim pomilczał przy kieliszku - wyznał Tomasz Prange-Barczyński, który wziął udział w dyskusji o pisarzach, z którymi przyjemnie byłoby wypić coś mocniejszego.
Audio
  • Z jakim pisarzem wypiłbyś alkohol? Odpowiadają goście audycji "Droga przez mąkę" (Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/GANNA MARTYSHEVA

Sandor Marai 663.jpg
Sándor Márai - prorok totalitaryzmu

- Márai był pisarzem, który umiał dobrać alkohol i knajpę odpowiednio do pory dnia. Uważał, że dobre wino można dostać tam, gdzie nie ma ciepłej kuchni, a pić się nie powinno tam, gdzie tańce i pijackie imprezy - wyjaśniał redaktor z magazynu "Wino".

Tomasz Prange-Barczyński dodał, że bałby się napić alkoholu z Charlesem Bukowskim, Wieniediktem Jerofiejewem i Malcolmem Lowrym. Temu ostatniemu pisarzowi kieliszka mezcalu nie odmówiłby prowadzący audycję Łukasz Modelski. Z kolei Paweł Bravo z "Tygodnika Powszechnego" chętnie wdrożyłby w swoje życie pewne zwyczaje komisarza Maigret, bohatera cyklu kryminalnego Georgesa Simenona. Publicysta zdradził też, o czym porozmawiałby z Czesławem Miłoszem podczas kosztowania samogonu.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Goście: Tomasz Prange-Barczyński (magazyn "Wino"), Paweł Bravo ("Tygodnik Powszechny")

Data emisji: 8.07.2017

Godzina emisji: 10.00

bch/mg

Czytaj także

"Pedant w kuchni". Julian Barnes od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 17:05
O kłopotach z gastronomiczną precyzją w książce wybitnego angielskiego prozaika opowiadał krytyk sztuki Bogusław Deptuła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beli Hamvasa filozoficzna rozprawa o winie

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 15:04
W audycji "Droga przez mąkę" rozmawialiśmy o książce "Filozofia wina". Publikacja, która powstała w roku 1945, dotyczy związków wina z odpoczynkiem, kąpielą, snem i miłością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Sandor Ellix Katz został papieżem fermentacji

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 12:40
- Zaczęło się od tego, że przeniosłem się na wieś do Tennessee. Byłem naiwnym miejskim dzieciakiem, którego zaskoczyło, że główki kapusty na polu dojrzały w tym samym momencie - wspominał w Dwójce amerykański dziennikarz kulinarny, autor głośnych książek "Dzika fermentacja" i "Sztuka fermentacji".
rozwiń zwiń