Anthony Bourdain. Mistrz kuchni z misją zmieniania świata

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 11:15
- Siadał do stołu z ludźmi w regionach objętych konfliktem zbrojnym, jadł, rozmawiał, zadawał proste pytania, bardzo dużo mówił o islamie - tak dziennikarka Aga Kozak wspominała w Dwójce Anthony'ego Bourdaina, zmarłego 8 czerwca amerykańskiego szefa kuchni, prezentera telewizyjnego i pisarza.
Audio
  • Anthony Bourdain - wielki mistrz kuchni we wspomnieniach (Dwójka/Droga przez mąkę)
Anthony Bourdain
Anthony BourdainFoto: shutterstock.com

Anthony Bourdain największą popularność zyskał dzięki telewizyjnym programom kulinarno-podróżniczym. I choć przede wszystkim był wybitnym kucharzem, to jedzenie było dla niego tylko pretekstem do poruszania głębszych tematów.

- W pewnym momencie wszedł w misję pokazywania ludziom świata za pomocą jedzenia. Jego osobowość bardzo szybko rozsadziła ramy programu kulinarnego, wszyscy go kochali nie dlatego, że uczyli się od niego gotować, tylko dlatego, że uczyli się jeść i rozmawiać przy jedzeniu, być razem. Po jego śmierci odezwało się wielu działaczy ze środowiska proislamskiego, które mówiły, że bardzo mało osobowości telewizyjnych zrobiło dla pozytywnego wizerunku islamu tak dużo, jak on - mówi Aga Kozak.

szef kuchni1200.jpg
Kuchnia francuska. Paul Bocuse we wspomnieniach

Bourdain był też jednak postacią kontrowersyjną. Przeklinał, nie stronił od mocnych ocen, pozował na kogoś obrażonego. - On był celebrytą, przestał być szefem kuchni, sam podkreślał, że wybrał ścieżkę bycia gwiazdą telewizji, twarzą na autobusach i billboardach. To ciekawe, że osoba, która była de facto kucharzem, została jedną z twarzy wiodących stacji informacyjnych. CNN dość mocno zaryzykowało, wpuszczając do swojej stajni polityczno-ekonomicznej osobę, która miała robić program o jedzeniu - przyznaje dziennikarka Małgorzata Minta.

Prowadzący nazywa natomiast Bourdaina pierwszym plotkarzem kuchni XXI wieku. Dlaczego? O tym w nagraniu.

Anthony Bourdain zmarł 8 czerwca w Kaysersberg-Vignoble we Francji śmiercią samobójczą.

*** 

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Goście: Aga Kozak i Małgorzata Minta (dziennikarki i blogerki kulinarne)

Data emisji: 19.06.2018

Godzina emisji: 12.00

mg/bch

Czytaj także

Jedzenie i opera - coraz bliższa i lepsza relacja

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 13:00
- Dawniej opera nie była dobrym miejscem do jedzenia dziś to się zmieniło i przyciąga ona wielkie nazwiska ze świata sztuki kulinarnej - opowiadał w Dwójce Bogusław Deptuła, historyk i krytyk sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko magdalenki, czyli kulinaria u Prousta

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 16:13
W audycji rozmawialismy o kuchni w powieści "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta.
rozwiń zwiń