Brak okien wpływa na jedzenie? Psycholog o restauracyjnych sztuczkach

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 15:38
 - Niektóre rzeczy są intuicyjne, szefowie kuchni wiedzą o nich bez pomocy psychologów czy gastrofizyków. Na przykład sztućce nie mogą być zbyt lekkie. Inne rzeczy są jednak mniej oczywiste - opowiadał w Dwójce Charles Spence, brytyjski psycholog eksperymentalny zajmujący się jedzeniem.
Audio
  • Charles Spence o m.in. strategiach postępowania restauratorów (Droga przez mąkę/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/arturasker

pixabay_cuisine_1200.jpg
Sekrety kulinarnego sukcesu, czyli gastrofizyka od kuchni

- W restauracji nie ma czegoś takiego jak po prostu jedzenie. Restauracja to środowisko, w którym swoją rolę odgrywają: światło, muzyka, zapachy (lub brak tych rzeczy). Zawsze jest coś obok naszego jedzenia - podkreślał gość Dwójki.

Jako przykłady na te "elementy dodatkowe" współtworzące strategie postępowania restauratorów Charles Spence wymieniał "stojący na podłodze kosz warzyw" czy "jasne kolory i łuki". Co więcej, istnieje sieć restauracji, mówił psycholog, w których celowo nie ma okien. Chodzi o "wyeliminowanie wpływu czynników naturalnych na ludzkie zachowania". - Zmiany światła powodują zmiany w percepcji gości i wpływają na zmiany zamówień. Nie można ich już tak skrupulatnie kontrolować. Tak samo jak w kasynie, tam też nie ma okien - tłumaczył Charles Spence.

W rozmowie również m.in. o łączeniu smaków i dźwięków. Charles Spence uważa na przykład "Tubular Bells" Mike’a Oldfielda za przykład utworów słodkich…

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Charles Spence (brytyjski psycholog eksperymentalny)

Data emisji: 12.01.2020

Godzina emisji: 10.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

50 twarzy śledzia

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 10:30
To oczywiście liczba zaokrąglona, bo trudno określić, ile tak naprawdę wersji tej ryby istnieje. Różne ciekawostki, tajemnice i przepisy związane ze śledziem w "Drodze przez mąkę" przybliżyli Marta Sawicka-Danielak i Gieno Mientkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy karp pochodzi z PRL-u? Mity stołu bożonarodzeniowego

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 15:46
Tematem "Drogi przez mąkę" były mity związane ze stołem bożonarodzeniowym oraz trunkami sylwestrowymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulinarna podróż do Peru

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 10:40
W "Drodze przez mąkę" o kulturze kulinarnej Peru rozmawialiśmy z Małgorzatą Mintą - dziennikarką, blogerką, autorką książek.
rozwiń zwiń