Dieta (i jej brak) według królowej Wiktorii. "Uwielbiała słodycze"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 12:55
- Była okrągłą damą, nigdy nie żałowała sobie jedzenia. Do herbaty popołudniowej objadała się ciasteczkami, słodyczami. Wszystkim, co tylko podano - opowiadała Wika Filipowicz, autorka książki "Przy stole z królem. Jak ucztowano na królewskim dworze", o zwyczajach kulinarnych brytyjskiej monarchini.
Audio
  • Rozmowa z Wiką Filipowicz, autorką książki "Przy stole z królem. Jak ucztowano na królewskim dworze" (Droga przez mąkę/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock.com/Spiroview Inc

Baudelaire_full.jpg
Mdłe i zjełczałe. Jak Baudelaire hejtował belgijską kuchnię

Jak podkreślała Wika Filipowicz, Wiktoria była pulchną nastolatką, ale "spektakularnie zaczęła tyć w momencie objęcia władzy". - W momencie, kiedy objęła tron, dała całkowicie folgę swojemu umiłowaniu do jedzenia. Być może było to zajadaniem problemów, a być może po prostu lubiła jeść - mówiła znawczyni królewskiej kuchni. Okazuje się, że w momencie, kiedy Wiktoria brała ślub, niespełna 20-letnia, ważyła już prawie 80 kilo.

Kulinarna podróż w XIX wiek z Marcjanną Oborską >>>

Ciekawy jest również stosunek królowej do swojej fizyczności. - Trochę martwiła się swoją tuszą, ale nie miała potrzeby, żeby cokolwiek z tym robić. Godziła się ze swoim ciałem takim, jakie było – opowiadała Wika Filipowicz. Ponoć, kiedy jeden z wysoko postawionych dworzan zaproponował, by królowa jadła trochę mniej i tylko wtedy, gdy jest głodna, ta miała odpowiedzieć, że jest głodna przez cały czas… A propozycja zażywania trochę więcej ruchu, spacerów, została skwitowana przez Wiktorię informacją, że trudno jej chodzić, ponieważ wpadają jej do pantofli kamyki. I będzie chodziła tyle, ile wymaga sytuacja. Choć, by sprawa nie była taka jednoznaczna, lubiła jazdę konną i była doskonałą tancerką.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość:  Wika Filipowicz (autorka książki "Przy stole z królem. Jak ucztowano na królewskim dworze")

Data emisji: 2.05.2020

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Tajemnice "Wszystkich poranków świata"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 10:30
Bogusław Deptuła, pisarz, dziennikarz, historyk sztuki opowiadał w "Drodze przez mąkę" o książce "Wszystkie poranki świata" Pascal Quignard.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karolina Rychter: szkoda, że Onfraya traktuje się u nas w taki sposób

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 12:28
- Michel Onfray jest bardzo znanym we Francji autorem bestselerów. Jeśli chodzi zaś o polski grunt, to jest traktowany z przymrużeniem oka i trochę marginalizowany. W sposób filozoficzny nikt się nim u nas na poważnie nie zajął. Według mnie trochę szkoda - mówiła w "Drodze przez mąkę" filozofka i autorka książek o winie.
rozwiń zwiń