Jak pieprz i papryczki chili zmieniły historię świata

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2022 14:00
Nie od dziś wiadomo, że przyprawy wpłynęły na historię człowieka. I nie chodzi tu tylko o konserwowanie za ich pomocą żywności, ale o budowane dzięki nim fortuny, powstawanie nowych szlaków handlowych oraz odkrycie Nowego Świata. O miejscu pieprzu i papryczek chili w Europie, Azji i obu Amerykach w najbliższej audycji z cyklu "Droga przez mąkę" opowie Anna Kwiatkowska, dziennikarka i podróżniczka.
O tym, jak przyprawy zmieniły świat Anna Kwiatkowska pisze w swojej książce Podróże ze smakiem
O tym, jak przyprawy zmieniły świat Anna Kwiatkowska pisze w swojej książce "Podróże ze smakiem"Foto: Ulleo/Pixabay

Anna Kwiatkowska jest także współautorką książki "Podróże ze smakiem". Składają się na nią reportaże i relacje z wypraw do ponad stu krajów na całym świecie. Znajdziemy tam opowieści o tym, jak przyprawy zmieniły świat, gawędy o chili, curry i mango, a także o ludziach, legendach, historiach rozpalających wyobraźnię, bez której gotowanie nawet według najlepszych przepisów nie może się udać.

Z naszym gościem porozmawiamy w audycji między innymi o miejscu pieprzu i papryczek chili w Europie, Azji i obu Amerykach.

***

"Droga przez mąkę" to erudycyjny program kulinarny na temat związku kuchni z cywilizacją.

Autor audycji Łukasz Modelski omawia z gośćmi wątki kulinarne w literaturze i w innych sztukach. Pojawiają się również recenzje książek kucharskich, kulinarno-podróżniczych etc. Na zakończenie zaś wybrzmiewa utwór muzyczny z krótkim omówieniem, muzyka wyłącznie klasyczna, jej autorski wybór pasujący do głównego dania, czyli tematu kulinarnego omawianego w danym odcinku cyklu. Emisja w każdą niedzielę, tylko na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Posłuchaj
27:55 Dwojka_Droga_przez_make 2022_03_27-11-01-32.mp3 Jak pieprz i papryczki chili zmieniły historię świata (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Anna Kwiatkowska (dziennikarka i podróżniczka)

Data emisji: 27.03.2022

Godzina emisji: 11.00

Czytaj także

Gdzie pieprz rośnie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 18:50
No właśnie, czy ktoś z Was wie, gdzie rośnie pieprz? I co oznacza, kiedy ktoś do kogoś powie: uciekaj, gdzie pieprz rośnie? Dziś w Radiu dzieciom odsłonimy tajemnice najostrzejszych warzyw i przypraw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd pochodzi szafran? Od jak dawna jest hodowany? Tajemnica najdroższej przyprawy świata rozwikłana

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 05:50
Pręciki uzyskiwane ze szczególnego gatunku krokusa osiągają zawrotne ceny. Naukowcom z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie udało się ustalić na podstawie badań genetycznych i analizy zachowanych dzieł sztuki miejsce pochodzenia i okres, w którym zaczęto uprawiać drogocenną roślinę. 
rozwiń zwiń